Kalp ve Damar Cerrahisi

  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi

Akciğer Ameliyatları

Akciğer Ameliyatları

Akciğer organı; göğüs kafesinin içinde bulunan kaburgalar ve diyafragma ile çevrelenen bir çift organdır. Akciğerler solunum sürecinin en önemli organları olmakla birlikte alınan nefesin soluk borusu ile bronşlardan geçerek akciğerlere ulaşması ve buradan kana karışması ile damarlar yoluyla organlara ulaşması sağlanmaktadır. Akciğerler ile göğüs kafesi arasında bulunan bölge ise plevra olarak tanımlanmaktadır. Sağ ve sol loblardan oluşan akciğerler; sağda 3, solda ise 2 lobdan oluşmaktadır. Akciğer hastalıkları ise genellikle bu loblarda meydana gelmektedir.

Akciğer ameliyatları akciğer kanserinin ya da akciğer-plevra enfeksiyonlarının tedavisi amacıyla uygulanmaktadır. Göğüs Hastalıkları, Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim dalları ile işbirliğiyle planlanarak uygulanan akciğer ameliyatları; çocukluk çağı akciğer hastalıkları ve göğüs deformiteilerinin tedavileri ise Çocuk Hastalıkları uzmanlarıyla birlikte değerlendirilmektedir.

Akciğer ameliyatlarında gelişmiş bir yöntem olan akciğer rezeksiyonlarının video Torakoskopik Cerrahi uygulaması Türkiye’de ilk kez tarafımdan 1998’de gerçekleştirildi.

© 2018 Öztekin Oto Tüm Hakları Saklıdır.