Kalp ve Damar Cerrahisi

  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Teknolojinin gelişmesi günümüzde pek çok hastalığın tanı ve tedavi yöntemlerinde yenilikler sağlamıştır. Varis problemi bu hastalıklar arasında farklı yöntemler ile tedavisi mümkün olan başlıca hastalıklar arasındadır. Önemli bir toplardamar hastalığı olan varis; uzun yıllardır cerrahi yöntemler ile tedavi edilmekteydi. Bu tedavi yönteminde hastalıklı damarın teşhisi yapılarak cerrahi yöntemler ile vücuttan çıkarılması işlemi uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde cerrahi yöntemlere alternatif olabilecek ameliyatsız tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerle varisli damarın işlevsiz hale getirilmesi ve zamanla vücuttan atılması sağlanmaktadır.

Ameliyatsız varis tedavisi, hem hastalar hem de tedaviyi uygulayacak doktorlar için oldukça konforlu bir süreç sunmaktadır. Bunlarla birlikte tedavi sonrasındaki iyileşme süresinin kısa olması, enfeksiyon ya da kanama risklerinin minimum düzeyde kalması gibi avantajları barındırması bakımından sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemleri haline gelmiştir. Günümüzde uygulanan ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Lazerle varis tedavisi

Genellikle kılcal damarlarda bulunan varislerin tedavisinde tercih edilen bu yöntemde; çok ince bir kateterin damar içerisine gönderilerek ayarlanan dalga boyundaki lazer ile yakılması işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem öncesinde varisin hangi damarda olduğu belirlenmekte ve uygulama yapılacak alana anestezik etkisi bulanan jel sürülmektedir. 

Köpük tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri arasında sıklıkla uygulanan köpük tedavisinde; skleroterapi yönteminde de kullanılan ilacın iki enjektör ve hava ile köpürtülerek yetmezlikli damara enjekte edilmektedir. Varisli damarın uygulanan ilaç sayesinde zamanla yok olması amaçlanmaktadır. Uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı duyulmamasının yanı sıra köpük tedavisinde varis içerisine daha az ilaç enjekte edilmesi de güvenilirliği arttırmaktadır. Köpük tedavisi bacaklarda bulunan her türdeki varislere uygulanabilmektedir.

Zamk / yapıştırıcı tedavisi

Oldukça yeni bir yöntem olan zamk yöntemi; varisli damarın yakılması ya da ameliyatla çıkarılması yöntemlerine alternatif olarak varisin özel bir yapıştırıcı türü ile tıkanması yöntemine dayanmaktadır. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu uygulama sürecinde kateter yardımı ile damara verilen yapıştırıcı saniyeler içerisinde damarın tıkanmasını sağlamaktadır.

Radyo frekans yöntemi ile varis tedavisi

RF olarak da bilinen bu tedavi yönteminde ince uçlu kateter ile damar içerisine girilmekte ve radyo frekans ışınları ile damar tahribata uğratılmaktadır. Böylece damar büzüşerek kapanmakta ve işlevini yitirmektedir. Sıklıkla tercih edilen bu yöntem hastaları kozmetik olarak da memnun etmektedir. Öyle ki radyo frekans tedavisi sonrasında diğer tedavi yöntemlerine oranla daha az morluk ve ağrı yaşanmaktadır.

Skleroterapi (İğne) Tedavisi

Varis tedavisinde uygulanan ameliyatsız yöntemlerden biri de skleroterapi yöntemidir. Bu yöntemde özel olarak geliştirilen ilaçlar varisli damar içerisine enkjekte edilmektedir. Birkaç seans süren tedaviye destek olarak varis çorabı kullanımı önerilmektedir. Skleroterapi yöntemi kılcal damar varislerinin tedavisinde de etkendir.

Varis problemi yaşayan hastaların şikayetleri ciddi boyutlara ulaşmadan bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Aksi halde günlük yaşam konforu olumsuz etkilenmekte ve ileri derece varis problemlerinde ciltte yara açılma riski açığa çıkmaktadır.

© 2018 Öztekin Oto Tüm Hakları Saklıdır.