Kalp ve Damar Cerrahisi

 • Kalp ve Damar Cerrahisi
 • Kalp ve Damar Cerrahisi
 • Kalp ve Damar Cerrahisi

Aort Anevrizması Ameliyatı

Aort Anevrizması Ameliyatı

Vücudun en büyük atar damarı olarak tanımlanan aort; kalbin sol karıncığından çıkan ve tüm kanın vücuda yayılmasında işlevsel olan damardır. Ventrikül çapı yaklaşık 2,5 santimetredir. Anevrizma ise damar duvarlarının zayıflaması ve deformasyona uğraması sonucunda genişlemesi ve balon şeklini almasıdır. Aort anevrizması kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemli ve yaşamsal tehlike barındıran ve mutlaka kontrol altına alınması gereken bir problemdir.

Aort Anevrizmasının Nedenleri Nelerdir

Yapılan araştırmalar sonucunda anevrizmaya neden olan başlıca faktör damar sertliğidir. Ateroskleroz haricinde aort anevrizmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Genetik
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • İdeal kilonun üzerinde olma, obezite
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Birtakım enfeksiyonlar
 • Kaza, düşme gibi travmatik nedenler ile göğüs bölgesinin hasara uğraması

Aort anevrizmasının nedenleri aynı zamanda bu problemin risk faktörleridir. Bu risk faktörlerinin birçoğu ise yaşam tarzında uygulanabilecek birtakım değişiklikler ile önüne geçilebilecek niteliktedir.

Aort Anevrizmasının Belirtileri Nelerdir

Anevrizma problemi vücudun hangi damarında yaşanıyorsa yaşansın sinsice ilerlemektedir. Bu nedenle kalp damar alanındaki periyodik kontrollerin aksatılmaması önerilmektedir. Aynı zamanda anevrizma; bulunduğu bölgeye göre farklı belirtiler vermektedir. Bu belirtiler ise şöyledir;

 • Ventrikül bölgesinde bulunan anevrizmalar; aort kapak yetmezliği
 • Soluk borusunda bulunan anevrizmalar; nefes darlığı
 • Karın bölgesinde bulunan anevrizmalar; sırt ağrısı ve karın ağrısı.

Bazı hastalarda aort anevrizması patlamaktadır. Bu durum oldukça hayati bir önem taşımakla birlikte acil müdahale edilmediği taktirde ölümcül sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir.

Aort Anevrizması Ameliyatı Öncesi

Aort anevrizmasında tedavi; anevrizmanın daha ciddi boyutlara ulaşarak patlaması ve hastanın hayatının tehlikede olmasını engellemek amacı ile uygulanmaktadır. Bu ciddi problemin tedavisi genellikle ameliyat ile gerçekleştirilmektedir. Gerekli muayene ve tetkik sürecinden sonra hastada 5 ila 5,5 santimetre çapında bir anevrizma saptanması ile uygulanan ameliyatta cerrahi yöntem; hastalıklı damarın onarılması ya da suni bir damar ile değiştirilmesi disiplinine dayanmaktadır.

Aort anevrizmasının konumu ve derecesi ile çevresindeki doku ile organlara ne denli etkide bulunduğu bilgileri gerek MR ve bilgisayarlı tomografi gerekse ultrason ve anjiyografi tetkikleri ile değerlendirilmektedir. Aort anevrizması ameliyatı oldukça ciddi bir uygulamadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde takviye kan ve plazma hazırlanmaktadır. Aort anevrizması ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Anevrizması özellikle aort damarından oluştuysa hastada hayati tehlike açığa çıkarmaktadır. Özellikle aort damarının patlaması (rubtürü) ciddi ölüm riski barındırmaktadır. Bu nedenle risk faktörü barındıran kişilerin yaşam tarzlarında gerekli önlemleri alması ve periyodik kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

© 2018 Öztekin Oto Tüm Hakları Saklıdır.