Kalp ve Damar Cerrahisi

  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi

Bacak Yarası

Ayakta Ya Da Ayak Bileğinde Yara

Bacaklarda 3 tip damar yapısı bulunmaktadır; temiz kanı taşıyan atar damarlar, kirli kanı taşıyan toplar damarlar ve proteinden zengin damarları hücreleri taşıyan lenf damarlarıdır. Bu damarların herhangi birinde görülen sistem bozukluğu bacaklarda yaraların açılmasına ve yaraların kapanmamasına neden olabilmektedir. Mikst ülser olarak da adlandırılan bu yaralar; birçok hastalık nedeni ile oluşmaktadır.

Atar Damar Hastalıklarına Bağlı Bacak Yarası

Atar damarlarda bulunan bir bozukluk nedeni ile oluşmaktadır. Bu bozukluğun kaynağı genellikle; şeker hastalığı, Buerger hastalığı, vaskülit ya da damar sertliği olmaktadır. Atar damarlardaki kanın dolaşmasını engelleyen herhangi bir tıkanıklık ya da damar duvarının zayıflaması temiz kanın oksijene ihtiyaç duyan bölgelere yeteri kadar ulaşmasına engel olmaktadır. Bunun sonucunda da bacaklarda açılan yaralar uzun süre kapanmamakta ve enfeksiyon ya da gangren gibi ampütasyona ihtiyaç duyulacak ciddi problemlere yol açmaktadır.

Atar damar problemlerinin neden olduğu bacak yaralarının tedavisi öncelikle yara olan bölgenin temiz kan ile beslenmesini sağlama disiplinine dayanmaktadır. Gerek açık ameliyat gerekse anjiyografik uygulamalar ile hastanın kendi damarı ya da suni damar kullanılarak onarım gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte bypass işlemi ile bölgeye temiz kan ulaşması sağlanmaktadır.

Toplar Damar Hastalıklarına Bağlı Bacak Yarası

Oksijeni kullanılmış kirli kanı taşıyan damarlar toplar damar ya da ven olarak tanımlanmaktadır. Toplar damarlar içerisinde kanın kalbe doğru dolaşımının sağlanması için tek yönlü kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçık sistemlerinin bozulması sonucunda toplar damarlarda biriken kan; genellikle alt ekstremite bölgesinde birikmekte, damar duvarını deforme etmekte varis ve benzeri toplardamar hastalıklarına yol açmaktadır. Tedavi edilmeyen varisler yorgunluk, ağrı, uyuşma, ödem gibi semptomların yanı sıra aynı zamanda ciltte yara açılmalarına da neden olmaktadır. Toplar damar hastalıklarının neden olduğu bacak yaralarının da iyileşme süreci uzun ve zorludur. Toplar damar içerisinde birikerek varis problemine açığa çıkaran kan zamanla çoğalarak damar duvarını zayıflatarak kılcal düzeyde damar dışına sızmaya başlamaktadır. Cilt altına sızan kan yoğun kaşıntıya ve ödeme neden olmaktadır. Bunun sonucunda da yeteri kadar oksijenle beslenemeyen bölgede yara açılmaları meydana gelmektedir.

© 2018 Öztekin Oto Tüm Hakları Saklıdır.