Kalp ve Damar Cerrahisi

  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi
  • Kalp ve Damar Cerrahisi

Kılcal Damar Varisleri

Kılcal Damar Varisleri

Cildin yüzeyinde görülen ince damarların görülen damarlar kılcal damar varisleri olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen bu varislere telanjektazi de denilmektedir. Bu varisler kendiliğinden oluşmakta ve kozmetik problemler haricinde herhangi bir şikayete neden olmamaktadır.

Kılcal Damar Varisleri Nedir?

Çok ince damarlar olan kılcal damar varisleri, hastaları sadece kozmetik olarak rahatsız etmekte ve herhangi bir ağrı ya da şişlik gibi semptomlar açığa çıkarmamaktadır. Kılcal damar varisleri genellikle ileri yaşlarda görülmektedir ve birtakım hastalıkların belirtisi ya da sonucu olarak da açığa çıkabilmektedir.

Kılcal Damar Varislerine Ne Yol Açar?

Nedenleri tam olarak saptanamayan kılcal damar varisleri, çoğunlukla ailesinde kılcal damar varisleri bulunan kişilerde görülmektedir. Bununla birlikte ideal kilonun üzerinde olan hastalarda, uzun süre ayakta duran kişilerde, hamilelerde ya da hormon ilaçları kullanan kişilerde daha sık görülmektedir. Kılcal damar varislerinin oluşum nedenlerinin başında genetik faktörler bulunmaktadır.

Kılcal Damar Varisleri Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal damar varislerinde cerrahi yöntem uygulanmamakla birlikte bu problemler çoğunlukla lazer, skleroterapi yöntemleri ile tedavi edilmekte ya da kamufle etmek için kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Bu varis türünde tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında dış lazer uygulaması gelmektedir. Lazer ışığı ile deri üzerinden varislerin yakılması disiplinine dayanan bu yöntem; mutlaka alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde ciltte kalıcı hasar oluşma riski bulunmaktadır.

Kılcal damar varisleri için günümüzde sık başvurulan bir diğer tedavi yöntemi de skleroterapidir. Bu yöntem ile kılcal varislerin içerisine ilaç enjekte edilmekte ve damarların büzülerek kaybolması sağlanmaktadır. Skleroterapi ağrı, şişlik ya da uyuşma gibi semptomlara neden olan diğer varisleri için de uygulanmaktadır.

Kılcal damar varislerinin tedavisi öncesinde hastanın genel sağlık durumu değerlendirilmektedir. Kılcal damar varislerinin tedavisi için herhangi bir mevsim şartı olmamakla birlikte gebelik dönemi sonrasında uygulanması önerilmektedir.

Kılcal Damar Varislerine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir

Kılcal damar varislerinin oluşum nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bu probleme karşı alınabilecek önlemler şu şekilde belirlenmiştir;

  • Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sürmesi için egzersiz programlarının aksatılmaması
  • Bacaklarda oluşabilecek kılcal damar varislerinin önüne geçilebilmesi için varis çorabı kullanılması
  • İdeal kilonun korunması
  • Uzun süre ayakta durmak ya da uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçınılması gerekmektedir.

© 2018 Öztekin Oto Tüm Hakları Saklıdır.