29 Oca

Toplardamar Hastalıkları

Toplardamar olarak adlandırılan venler; kalbe doğru giden damarlardır. Venlerdeki kan akımı yer çekiminin etkisi ile özellikle alt ekstremite bölgesinde birikmekte ve burada birtakım problemler açığa çıkarmaktadır. Günümüzde en yaygın toplardamar hastalıkları venöz hastalıklardır. Öyle ki yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde toplumun yaklaşık %70’inde venöz problemler görülmektedir.

Venöz problemleri arasında en sık rastlanan hastalık ise varistir. Varis problemi venöz yetmezlikler arasında yaşam kalitesini oldukça düşüren ve günlük yaşam konforunu sekteye uğratan bir hastalıktır. Kısaca toplardamarın genişleyerek kıvrımlı bir hal alması ve toplardamar içerisinde dolaşımı sağlayana kapakçıkların bozulması olarak tanımlanan varisler; tedavi edilmedikleri taktirde bacaklarda ağrı, yanma ve uyuşma hisleri ile ciltte yara açılmalarına neden olmaktadır.

Venöz problemleri içerisinde bulunan bir başka hastalık ise venöz trombozdur. Venöz tromboz emboli oluşma riski açısından oldukça önemli bir problemdir.

Toplardamar Hastalıklarında Belirtiler

Toplardamar hastalıkları genellikle bacaklarda görülmektedir. Bu problemlerin kaynağında genellikle dolaşımı engelleyecek birtakım aksaklıklar bulunmaktadır. Toplardamarlar içerisindeki kapakçıkların bozulması, kanın özellikle alt ekstremitede birikerek damarın balonlaşmasına neden olması, pıhtılaşma, ülser gibi durumlar toplardamar hastalıklarının semptomları arasındadır. Bu problemlerin hastada açığa belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bacaklarda kaşıntı
 • Ağrı
 • Ağırlık hissi
 • Şişlik
 • Uyuşma
 • Gece krampları

Toplardamar hastalıkları genellikle ileri yaşlarda oluşmaktadır. Bununla birlikte mesleki faktörler ve hormon değişimleri de bu problemlerin açığa çıkmasında etkili olmaktadır. Toplardamar hastalıklarının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Gebelik ve menopoz dönemindeki hormonal değişimler
 • Uzun süre ayakta durmaya ya da oturmaya neden olan işlerde çalışma
 • Travmatik olaylar
 • Genetik faktörler
 • Aşırı şişmanlık

Toplardamar Hastalıklarında Tanı

Toplardamar hastalıklarının tanısında öncelikle fizik muayene uygulanmaktadır. Bununla birlikte günümüzde damar haritasının değerlendirilmesi amacı ile geliştirilen renkli Doppler ultrasonu da tanı sürecinde uygulanmakta ve yetmezlikli damarların tespiti yapılmaktadır. Hastada May Thurner gibi bir problem bulunuyorsa tanı sürecinde bilgisayarlı tomografiye de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Toplardamar Hastalıklarında Tedavi

Toplardamar hastalıklarının tedavisi günümüzde farklı yöntemler ile uygulanmaktadır. Cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile tedavi varisli damarın kapatılması ya da çıkarılması disiplinine dayanmaktadır.

Günümüzde ameliyat ile tedavi yöntemine oranla ameliyatsız tedavi yöntemleri daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemler; lazer, radyo frekans, köpük, yapıştırıcı ya da clari- vein yöntemleridir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hipertansiyon Hakkında Kısa Notlar

Normal kan basıncı üzerindeki değerlere hipertansiyon denir. Kan basıncında iki değer ölçülmektedir...

Devamını Oku

Ateroskleroz (Damar Sertliği)

Atardamarların iç duvarında kolesterol ve plakların (yağ birikintisi) oluşması ile gelişen tıkanma v..

Devamını Oku

EECP

Koroner arter kalp organını çepeçevre saran ve kalp kasını besleyen atar damarların tanımlandığı gen..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi