29 Oca

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varis toplumun büyük bölümünde görülen bir toplardamar hastalığıdır. Varis problemi yaşayan hastalar sadece kozmetik sorunlar yaşadıkları için genellikle ilk evrelerde tedavi olmayı ertelemektedir. Ancak dolaşım sisteminde yaşanan bozulmalar ve toplardamarlarda bulunan kapakların fonksiyonlarının yitirilmesi sonucunda ortaya çıkan varisler tedavi edilmediği sürece bacaklarda ağrı, şişlik, cilt yapısında değişiklik ve bunlarla birlikte çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Varis problemi hastanın günlük yaşamını etkileyen birçok probleme neden olmaktadır. Bu problemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bacaklarda ağrı
  • Bacaklarda özellikle geceleri açığa çıkan karıncalanma ve uyuşukluk hissi
  • Bacaklarda ödem ve şişlik ve kaşıntı
  • Cilt yapısında kalınlaşma ve renk değişimleri
  • Kozmetik problemler
  • Uzun süren yürüyüş ve oturma süreçlerinden sonra bacaklarda yoğun ağrı hissi
  • Çabuk yorulma

Varis problemi toplum yaklaşık %55’inde görülen bir problemdir. Ve bu probleme neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ise kısaca; genetik faktörler, ileri yaş, ergenlik – menopoz – gebelik dönemlerinde hormonal değişimleri – şişmanlık ve obezite, güneş ışınlarına maruz kalmak ve bronzlaşmak, uzun süre ayakta durmayı ve uzun süre oturmayı gerektirecek işlerde çalışmak, toplardamarlarda yaşanan tıkanıklıklar ya da pıhtı problemleridir. Bu faktörlerin önüne geçebilmek için dengeli beslenme ve egzersiz programlarını ihmal etmemek gerekmektedir. Aynı zamanda kıyafet tercihlerinin çok dar olmaması, yüksek topuklu ayakkabıların seçilmemesi de varis oluşumunu engellemede etkili yöntemlerdir.

Varis tedavisi ayrıntılı bir tetkik ve muayene sürecinden sonra planlanmaktadır. Varis belirtileri ve hasta öyküsünün değerlendirilmesi ile muayene sürecinde tespit edilen varis probleminin konumu ve ciddiyeti de incelenerek cerrahi ya da cerrahi dışı varis tedavisi yöntemleri arasında en etkili yöntem seçilmektedir.

Varis tedavisinde teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalar sonucunda birçok yeni yöntem uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemler doktorun önerisi ve hastanın arzusuna göre uygulanabilmekle birlikte bazı hastalarda varis tedavisinde mutlaka cerrahi yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Genellikle safen toplardamarının yetmezliği teşhisi konulan hastalarda tercih edilmektedir.

Varis ameliyatı; yetmezlikli toplardamarın çıkarılması ya da bu damardaki kapakçıkların onarımı disiplinine dayanmaktadır. Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sürecinde hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak lokal, epidural ya da genel anestezi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Varis ameliyatı varisin konumuna göre kasıktan ya da ayak bileğinden küçük kesiler açılarak toplardamarın bulunması ve damarın uçlarının bağlanarak kesilmesi ve daha sonra özel yöntemler ile damarın konforlu bir şekilde çıkarılması işlemidir. Başka damarlarda da varis tespit edildiğinde minimal kesiler ile varis çıkarma işlemi gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında ise bandaj uygulaması yapılmaktadır.

Varis ameliyatının geliştirilen radyo frekans ya da lazer tedavilerine rağmen hala tercih edilmesinin sebebi varis oluşumunun tekrarlama olasılığının ameliyat ile tedavi sonrasında düşük olması ve kozmetik problemlerin tamamen ortadan kaldırılıyor olmasıdır. Aynı zamanda safen toplardamarın aşırı derecede genişlediği hastalarda varis tedavisi mutlaka ameliyat ile uygulanmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Minimal İnvaziv Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp hastalıkları içerisinde kalp kapağı problemleri her yaştan insanda sıklıkla görülebilen bir pro..

Devamını Oku

Kalp Damar Hastalıkları

Kalp çarpıntıları günümüzde sadece ilaçlarla değil ameliyatla da tedavi edilebilmektedir. Çarpıntıla..

Devamını Oku

Koroner Arter Hastalığı

Halk arasında atar damar olarak tanımlanan arterler; kalpte pompalanan kanın tüm vücuda ulaştırılmas..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi