29 Oca

Yapay Kalple Hayata Tutundular

İzmir'de beş yıldır kronik kalp hastası olan 50 yaşındaki Mimar Metin İlbay ile Bergama Kınık'ta oturan 41 yaşındaki esnaf Hüseyin Karakaş, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan yapay kalp ameliyatıyla hayata tutundu. Yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin ardından kardiyomiyopati (kalp yetersizliğine sebep olan kalp kası bozukluğu) teşhisi konulan iki hastadan İlbay'a 50 gün önce, iki yıldır tedavi gören Karakaş'a ise 22 gün önce, Prof. Dr. Öztekin Oto başkanlığındaki ekip tarafından yapay kalp takıldı. Kullanılan cihazların 6 ay ile 1 yıl arasında dayanabildiğini belirten Prof. Dr. Oto, en kısa zamanda organ nakli gerektiğini, kalp bulununcaya kadar köprü vazifesi görecek sistem sayesinde biraz zaman kazandıklarını ifade etti.

Takılan albin hem sağ hem de sol tarafının yapay olduğunu belirten Oto, şöyle konuştu: "İki hastamız geldiklerinde, yoğun bakımda tedavi görüyorlardı. Hastalıkları genetik değil. Başlangıçta yapay kalp takılmasını kesinlikle istemediler, kalp bulunmasını beklediler ancak bir gün Metin İlbay'ın kalbi durdu. Asistan arkadaşlarımız, sabaha kadar saatlerce masaj yaparak geri döndürdü. Geldiğimizde baktık ki beyin hala çalışıyor. Bunun üzerine yapay kalp taktık. Metin'i 50. gününde taburcu ediyoruz. Evinde kalp beklemeye devam edecek. Yürüyebiliyor, beslenebiliyor, etrafındaki yaralar da iyileşti. Yapay kalpte, vücut dışından kablo ve aletlerle ilgili sorun çıkabilir, enfeksiyon olabilir. Böyle hallerde aletler de değiştirilebilir ama dileğimiz. en kısa zamanda organ bağışı yapılması. Hastaların her ikisi de doğrudan kalp naklini kaldıramayacak kadar kötüleşmişti. Bu nedenle yapay kalp takmamız, dokuların ciddi şekilde normale dönmesini sağladı."

Evli ve üç çocuk babası olan İlbay ile 14 yaşında bir oğlu bulunan Karakaş, kendilerini yaşama bağlayan doktorlar ve bütün sağlık personeline teşekkür ederken nakil için gelecek organ bağışı haberini sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cerrahi Derneği Başkanlığı

Prof. Dr. Oto, DEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Kardiyovaskül..

Devamını Oku

Minik Melek Yeni Kalbiyle Koşuyor

İzmir’de Türkiye’nin en küçük yapay kalbi takılarak yaşama tutunması sağlanan, bir ay önce de bağış ..

Devamını Oku

Konuşarak Açık Kalp Ameliyatı Oldu

Prof.Dr. Öztekin Oto ve ekibinin Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiği üç saatlik operasyonda, bir ha..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi