29 Oca

Açık Kalp Ameliyatı

Kalp sağlığının insanın yaşaması için son derece önemli organ olduğu yadsınamaz Kalpte yaşanan herhangi bir sağlık problemi insanın genel sağlık durumunu önemli derecede etkilemektedir.

Kalp hastalıkları kalpten çıkan damarlar, kalbe kirli kanı taşıyan damarlar, kalp ritmi ya da kalp kapaklarında yaşanan problemler şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmeyen bu problemler gerek uzun vadede hastanın yaşam kalitesini düşürebilmekte gerekse de ani ölümlere yol açabilmektedir. Kalp hastalıkları çeşitli cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Bilimsel çalışmalar ve teknolojinin ilerlemesi ile son 50 yılda oldukça gelişen ve günümüzde konforlu bir şekilde gerçekleştirilen açık kalp ameliyatları öncesinde hasta ayrıntılı bir tanı ve tedavi sürecinden geçmektedir.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir

Açık kalp ameliyatlarında göğüs kemiği kesilerek açılmaktadır. Böylece kalbi ve akciğerleri destekleyici bir cihaz takılmaktadır. Bu nedenle açıl kalp ameliyatı şeklinde tanımlanan operasyon süreci günümüzde en sık koroner arter hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktadır. Bununla birlikte;

  • Kalp ritim problemlerinin tedavisinde
  • Kalpte bulunan deliklerin tedavisinde
  • Doğumsal kalp problemlerinin tedavisinde
  • Kalp kapaklarında bulunan darlık ve kalp yetmezliği problemlerinin tedavisinde
  • Büyük atardamarların deformasyona uğraması, balonlaşması ya da yırtılması problemlerinin tedavisinde
  • Kalpte tespit edilen tümörlerin çıkarılmasında da uygulanabilmektedir.

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır

Açık kalp ameliyatı öncesinde hasta tanı ve tetkik sürecinden geçmektedir. Hastanın genel sağlık durumunun korunması için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra ameliyattan bir gün önce hastaneye yatış işlemi gerçekleşmektedir. Vücutta gerekli dezenfeksiyon sağlandıktan sonra hasta ameliyathaneye alınmaktadır. Kalp ameliyatı yaklaşık 3 ila 4 saat arası sürmektedir. Açık kalp ameliyatında kalp ve akciğerlere takviye cihaz kullanılabileceği gibi kalp çalışır durumdayken de ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

Açık kalp ameliyatı sürecinde tüm risk faktörleri değerlendirilmekte ve gerekli önlemler alınmaktadır. Ameliyat sonrasında solunum cihazına bağlanan hastalar yaklaşık 4 – 6 saat sonra uyanmaktadır. Açık kalp ameliyatlarında yoğun bakım süresi ise minimum 24 saattir.

Açık Kalp Ameliyatı Riskleri Nelerdir

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi açık kalp ameliyatında da birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Dolaşım sistemi ile kalp damar sisteminin oldukça karmaşık ve birbiri ile ilişkili olması sebebi ile diğer cerrahi uygulamalara oranla daha riskli bir ameliyattır.

 

Açık Kalp Ameliyatı Öncesi

Açık kalp ameliyatı öncesinde hastaya sorulması gereken birtakım önemli sorular bulunmaktadır. Öncelikle hastanın total sağlık durumu değerlendirilmekte ve şeker hastalığı, tansiyonda dengesizlik, akciğerlerde herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı, şah damarda herhangi bir deformasyon ya da tıkanıklık olup olmadığı değerlendirilmektedir. Aynı zamanda hastanın solunum sistemi incelenerek kapasitesi ölçülmektedir.

Açık kalp ameliyatı öncesinde risk faktörleri tespit edilmekte ve gerekli önlemler alınmaktadır. Bu noktada hastanın vücudunda herhangi bir enfeksiyon bulunup bulunmadığı kontrol edilmekte, enfeksiyon varlığı teşhis ediliyor ise öncelikle bu problemin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle açık kalp ameliyatı olacak hastaların ağız ve diş kontrollerinin aksatılmamakta, herhangi bir enfeksiyon olmadığından emin olunmaktadır.

Açık kalp ameliyatı öncesinde hasta uygulamadan bir gün önce hastaneye yatırılmakta ve kan grubu tespit edilmektedir. Böylece uygulama sırasında açığa çıkabilecek herhangi bir kan ihtiyacında uygun kan sağlanabilecektir.

Açık Kalp Ameliyatı Sonrası

Açık kalp ameliyatı sonrasında yoğun bakıma alınan hasta 24 saat sonra servise nakledilmektedir. Bu süreçte kesi açılan bölgede ağrı hissedilmesi normaldir ve bu durum için doktor birtakım ağrı kesici ilaçlar uygulamaktadır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta içerisinde hastaneden taburcu edilen hasta evdeki iyileşme sürecinde çok özenli davranmalıdır.

Açık Kalp Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Açık kalp ameliyatı sürecinde ve ameliyat sonrası süreçte en büyük tehlike enfeksiyondur. Bu nedenle iyileşme sürecinde de sterilizasyona büyük önem verilmelidir. Nefes alma egzersizleri uygulamak ve öksürmek hızlı bir şekilde iyileşmek için oldukça önemlidir. Öksürmenin iyileşme sürecindeki etkisi ise; akciğerlerde biriken balgamın atılması ve bu sayede enfeksiyon ihtimalinin önüne geçilmesidir.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde vücudun ödem toplamaması için ve hızlı bir şekilde iyileşmek için hasta olabildiğince fazla hareket etmeli ve yürümelidir. Beslenme düzenine ise; az miktarda sıvı gıdalar ile başlanmalı ve sindirim sistemine göre normal gıdalara yavaş yavaş geçilmelidir.

Açık kalp ameliyatı olan hastalar ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ve uzun vadede genel sağlık durumlarını korumalıdır. Bunun için egzersiz programları aksatılmamalı, dengeli beslenmeye özen gösterilmeli ve stresten uzak bir yaşam tarzı belirlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Minimal İnvaziv Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp hastalıkları içerisinde kalp kapağı problemleri her yaştan insanda sıklıkla görülebilen bir pro..

Devamını Oku

Koroner Bypass Ameliyatı

Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atar damarlardır koroner arterle..

Devamını Oku

Kalp Krizi

 Kalp krizi kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda bu tıkanıklığı..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi