29 Oca

Minimal İnvaziv Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp hastalıkları içerisinde kalp kapağı problemleri her yaştan insanda sıklıkla görülebilen bir problemdir. Kalpte 4 odacık bulunmakta ve bu odacıkların her biri kapak ile koruma altına alınmaktadır. Kalp kapak problemleri mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi problemler arasındadır.

Bilimsel çalışmalar ve teknolojinin gelişimi tanı ve tedavi yöntemlerinin de gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Minimal invaziv kalp kapağı ameliyatları da bu gelişmeler sonucunda uygulanan bir yöntem olmakla birlikte hem hasta hem de doktor konforu için oldukça önemlidir. 7 santimetreden küçük bir kesi ile uygulanan bu ameliyat Türkiye’de ilk kez 1998 yılında, Öztekin Oto tarafından uygulanmıştır. Kalbin kulakçıkları arasında bulunan delikler ile kalp karıncıkları arasındaki deliklerin kapatılması ile aort ve akciğer atar damarı arasında olmaması gereken damarların bağlanması işlemleri ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilmektedir. Öztekin Oto minimal invaziv kalp kapak değiştirme ameliyatlarını 2000 yılından beri göğüs kemiğinin üzerinde 5 santimetrelik, mitral kapak ameliyatlarını ise göğüs kemiğinin altında 5 santimetrelik kesiler açarak gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yine son yıllarda kadınlarda mitral kapak değiştirme ya da onarımı ameliyatlarını göğüs kemiği hiç açılmadan sutyen çizgisi kullanılarak uygulamaktadır.

Minimal İnvaziv Kalp Ameliyatlarının Avantajları Nelerdir

  • Göğüs kemiğinin kesilmesine ihtiyaç duyulmadan uygulanan minimal invaziv kalp ameliyatları hem doktor hem de hasta için oldukça avantajlı uygulamalardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
  • Kozmetik avantajlar; göğüs kemiğinin üzerinde ya da alt bölgesinde açılan kesiler kıyafet yakasından görülmemektedir. Aynı zamanda bikini bölgesinin altında kalarak herhangi bir kozmetik problem oluşturmamaktadır.
  • İleri yaşlardaki hastalarda uygulanan minimal invaziv kalp ameliyatları sonrasında iyileşme süreci oldukça konforludur. Hasta bu uygulamadan kısa bir süre sonra ayağa kalkabilmektedir.
  • Ameliyat sonrasında hastalar çok daha az ağrı yaşamaktadır.
  • Doku zedelenmesi minimal düzeyde kaldığı için kanama seviyesi de düşüktür. Bu durumda hastaya daha az kan travizasyonu uygulanabilmektedir.
  • Minimal invaziv kalp ameliyatları sonrasında yoğun bakımda ve hastanede kalma süresi daha kısa sürmektedir. Bu uygulama sonrasında genellikle 3 ila 4 gün hastanede yatılması yeterli olmaktadır.
  • Minimal invaziv kalp ameliyatları sonrasında hastaların işlerine tekrar dönebilme, araç kullanabilme ve cinsel yaşamlarını sürdürebilme olanakları bulunmaktadır.

Minimal İnvaziv Kalp Ameliyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uyanık hastada minimal invaziv kalp ameliyatı gerçekleştirmek mümkün müdür? 

Evet, İtalya’daki meslektaşlarımdan sonra ilk kez 9 Eylül Üniversitesi’nde aort kapağı değiştirme ameliyatını uyanık hastada gerçekleştirdim. Bu uygulama yüksek torasik epidural anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Hasta, ameliyatı hiç ağrı duymadan fakat uyanık olarak geçirebilmektedir. Uyanık hastada da oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilen minimal invaziv kalp ameliyatı sonrasında yoğun bakımda kalma süresi de kısadır.

Aort Kapak Ameliyatları Küçük Delikten Nasıl Yapılmaktadır?

Bunun için göğüs kemiğinin 5 santimetrelik üst kısmında bir kesi yapılarak aort kapağına ulaşılmaktadır. Hasta kalp akciğer makinasına bu kesinin içinden kanüller yerleştirilerek bağlanmaktadır. (Resim 7) Hastanın ameliyat sonrasında 5 santimetrelik küçük bir kesi izi kalmakta ve bu iz yaka açıkken görülmektedir.

Çocuklarda Kalp Ameliyatları Küçük Delikten (Minimal İnvaziv) Yapılabilir mi?

Evet, çocuklarda ve bebeklerde küçük delikten kalp ameliyatları özellikle ASD denilen kulakçıklar arası deliklerin kapatılması ile VSD denilen karıncıklar arasındaki deliklerin kapatılması ameliyatı ya da diğer kalp kapak ameliyatlarını küçük delikten gerçekleştirmekteyim. (Resim 8)

Aortanın Balonlaşması Ameliyatı (Bentall Ameliyatı) Minimal İnvaziv Teknikle Küçük Delikten Yapılabilir mi?

Evet, Bentall ameliyatını 5 cm’lik küçük delikten gerçekleştirmekteyim. Bunun için akciğer makinasına bağlanma işini sağ kasıktan bacak atar damarı ve toplar damarına kanül yerleştirerek sağlıyorum. Balonlaşmış aortayı göğüs kemiğinin üst 5 santimetrelik kısmını açarak gerçekleştirmekteyim. Bundan sonra aort kapağını içeren bir yapay damarı bu balonlaşmış damarın yerine yerleştirerek koroner damarları da bu yapay damarlara yeniden dikerek bağlıyorum.

Tekrar Kalp Ameliyatı Gerektiğinde Küçük Delikten Yapılabilir mi?

Evet, son zamanlarda özellikle daha önce mitral kapağı değiştirilmiş hastalarda kalbin sağ tarafının kapağı olan tricuspid kapak bozulmuşsa onu sağ meme altı küçük kesi ile değiştirebiliyorum. Ayrıca çocukluk çağında aort kapağına genişletme ameliyatı uygulananların aort kapağını erişkin yaşta değiştirmek gerektiğinde bunu da küçük delikten gerçekleştirmekteyim.

Çok Yaşlı Hastalara (80-90 Yaş Arası) Minimal İnvaziv Teknikle Aort Kapak Ameliyatı Yapılabilir mi?

Evet, yaşlı hastalarda kapak değişecekse özellikle küçük delikten yapılmalıdır. Böylece hastanın yarası çabuk iyileşir e yaşlı hasta çabuk ayağa kalkar, kendi kendine yetecek hale daha kısa sürede gelir. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kalp Krizi

 Kalp krizi kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda bu tıkanıklığı..

Devamını Oku

Açık Kalp Ameliyatı

Kalp sağlığının insanın yaşaması için son derece önemli organ olduğu yadsınamaz Kalpte yaşanan herha..

Devamını Oku

Koroner Bypass Ameliyatı

Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atar damarlardır koroner arterle..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi