29 Oca

Aort Anevrizması

Aort Anevrizması (Genişlemesi) Nedir?

Aort, vücuttaki en büyük damar olmakla birlikte görevi; tüm organlara temiz kanı taşımaktır. Bir dakikada yaklaşık 3 ila 7 litre arası kan taşıyan Aortun basınç ile oluşturduğu ritim ise tansiyon olarak tanımlanmaktadır. Birtakım sebeplerle büyüyebilen aort problemleri, genellikle sessizce ilerlemektedir ve rutin kontroller sırasında açığa çıkmaktadır.

Aort anevrizması ise damarın çeşitli nedenlerle deformasyona uğraması ve zayıflamasının sonucu olarak balonlaşmasıdır. Aort anevrizmasından damar çapının %50 oranında genişlediği durumlarda bahsedilebilmektedir. Aort anevrizması damar içerisindeki basıncın artarak patlama riski taşıması nedeni ile çok ciddi bir hastalıktır.

Aort Anevrizması Belirtileri Nelerdir

Aort anevrizması problemi genellikle herhangi bir şikayete neden olmamaktadır. Ancak anevrizmanın oluştuğu bölgede basınç hissi oluşturabilmektedir. Aynı zamanda anevrizma kalpten çıkış noktasında meydana geliyor ise aort kapak yetmezliği gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda soluk borusu çevresinde ise nefes darlığına, karın bölgesinde ise sırt ağrıları ve karın ağrılarına sebebiyet vermektedir.

Aort anevrizmasının patlaması sonucunda ise; göğüs ve karın bölgesinde şiddetli ağrı, terleme, bulantı ve kusma ile baş dönmesi gibi semptomlar açığa çıkabilmektedir. Bu durum sonucunda iç kanama meydana geldiğinde ise hasta şoka girebilmekte ve acil müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

Aort anevrizması teşhisi genellikle rutin kontroller sırasında konulabilmektedir. Özellikle abdominal ultrasonografi taramasının; 60 ila 85 yaş aralığındaki tüm erkeklerin, kardiyovasküler risk altında olan tüm 60 ila 85 yaş aralığındaki kişilerin ve ailesinde aort anevrizması görülen 50 yaş üstü tüm kişilerin periyodik olarak yaptırması gereken bir uygulamadır.

Aort Damarının Genişleme Nedenleri ve Tedavisi

Aort damarının genişlemesinde kalıtsal ve edinsel faktörler rol oynamaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sigara içme
  • Şeker hastalığı
  • Kolesterol yüksekliği
  • Yüksek tansiyon
  • Arter duvarında sertleşme
  • Yaralanma ya da enfeksiyonlar da aort duvarını zayıflatarak anevrizmaya neden olabilmektedir.

Aort anevrizması tedavisi; anevrizma oranı düşük hastalarda çeşitli tarama yöntemleri ve kontroller ile hasta periyodik olarak izlenmektedir. Anevrizması büyük olan hastalarda ise endovasküler tedavi yöntemleri ve açık ameliyat ile cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Aort anevrizması yaşayan hastaların; yaşı, kilosu, anevrizmanın bulunduğu bölge ve anevrizmanın büyüklüğü uygulanacak tedavinin belirleyicisidir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hipertansiyon Hakkında Kısa Notlar

Normal kan basıncı üzerindeki değerlere hipertansiyon denir. Kan basıncında iki değer ölçülmektedir...

Devamını Oku

Damar Hastalıkları

Damarlar; organların ihtiyacı olan oksijenin taşınmasında ve kirlenen kanın kalbe tekrar gönderilmes..

Devamını Oku

Tıbbi Aletlerimiz

Dal Merkezimizdeki Tanıya Yönelik Kullanılan Tıbbi Aletlerimiz:..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi