29 Oca

Gangren Nedir?

Gangren, kan dolaşımı azalması ya da birtakım enfeksiyonlara maruz kalınması sonucunda bir bölgede yaşanan doku ölümü olarak tanımlanmaktadır. Sıklıkla; ayak parmaklarında, ayak ve bacaklarda ve el parmaklarında görülmektedir. Aynı zamanda kaslarda ve iç organlarda da görülebilen gangren genellikle cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Gangren probleminde erken tanı konulması tedavi sürecinin konforlu ve kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Gangren Bacakta Minimal İnvaziv Cerrahi Uygulaması

Minimal invaziv cerrahi uygulamaları son yıllarda cerrahi uygulamalar arasında sıklıkla gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Gerek konforlu bir şekilde yapılabilmesi gerekse enfeskiyon ve kanama riskini minimal düzeye indirmesi ile risk faktörlerinin önüne geçen bu yöntem gangren problemlerinin tedavisinde de sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Bölgede açılan küçük bir kesi ile görüntüleme tekniklerinden faydalanılarak gerçekleştirilen minimal invaziv cerrahi uygulamaları gangren oluşumunda da hasarlı bölgenin tedavisi konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Gangren Belirtileri Nelerdir

Gangren problemi günlük yaşamını hem kozmetik hem de fonksiyonel açıdan olumsuz etkilemekte ve tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen bir hastalıktır. Gangren hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Deri renginde değişiklik
 • Gangrenli bölgenin belirgin sınır çizgisinin bulunması
 • Uyuşukluk
 • Şiddetli ağrı hissi
 • Yara kısmından kötü kokulu akıntı gelmesi

Gangren Nedenleri Nelerdir

Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda gangren probleminin iki ana nedeni olduğu belirlenmiştir. Bu nedenler kan dolaşımının azalması ve enfeksiyondur. Kan dolaşımının azalması sonucunda; hücrelerin ihtiyacı olan oksijen ve proteinleri alamaması sonucunda ölümüdür. Gangrenin diğer nedeni olan enfeksiyondur. Vücutta bulunan enfeksiyon uzun süre tedavi edilmez ise hücre ölümü meydana gelerek gangrene neden olmaktadır. Aynı zamanda gangren probleminde birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu faktörler ise;

 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Damar hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Travmalar

Risk altında olan kişilerin periyodik kontrollerini aksatmamalarının yanı sıra vücutlarını tanımaları ve gerekli önlemleri almaları da gerekmektedir.

Gangren Tedavisi

Gangrene gidiş aşamasında hasta erken başvurursa bacak ve ayak atar damarlarının görüntülenmesi gerekir. Bilgisayada tomografi ile çekilecek arteriyel anjiografide ayak bileğine kadar tıkanıklık varsa bu tıkanıklıkların kateterle açılması denenmelidir.

Gerekirse kasık ya da diz atardamarı ile ayak bileği arasına bypass ameliyatı uygulanabilir. Bu ameliyatlara bacak kurtarma ameliyatı denir. Bacak ve ayak kurtulabildiği gibi “gangreni sınırlamak” da bir amaç olabilir. Sadece bir parmak kesilmesiyle hasta kurtarılabilir.

Antibiyotik tedavisi gangrene neden olan enfeksiyonun vücuttan atılması amacı ile uygulanmaktadır. Yüksek basınçlı oksijen tedavisi (hiperbarik) ise gangren problemi olan bölgeye oksijen tedavisi uygulanarak bakteri üremesinin yavaşlaması ve yaraların çabuk iyileşmesi amaçlanarak uygulanmaktadır. Gangren geçtikten sonra cerrahi müdahale ise ölü dokunun vücuttan uzaklaştırılması işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi yönteminde amaç gangrenin yayılmasını engellemektir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lazerle Varis Tedavisi

Varis problemi erkeklere oranla kadınlarda daha sık karşılaşılan bir toplardamar hastalığıdır. Topla..

Devamını Oku

Genital Bölge Varisleri

Genellikle kadınlarda görülen ve pelvik bölgesinde kronik ağrıya neden olan genital bölge varisleri,..

Devamını Oku

LDL Kolesterolü

LDL kolesterolü halk arasında kötü kolesterol olarak tanımlanmaktadır. Düşük yoğunluklu lipoprotein ..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi