29 Oca

Aortu Ciddiye Alın! Aort Nedir?

Oya Aydoğan aort damarının yırtılması sonucu hayatını kaybederken gündeme Aort nedir sorusu çıktı! Peki Nedir bu Aort? DOKUZ Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Öztekin Oto, 'Aortu ciddiye alın ve ihmal etmeyin' dedi.

Oya Aydoğan aort damarının yırtılması sonucu hayatını kaybederken gündeme Aort nedir sorusu çıktı! Peki Nedir bu aort? Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Kalp Damar Cerrahı Prof.Dr. Öztekin, 'Aortu ciddiye alın ve ihmal etmeyin' dedi.
Prof. Dr. Oto,, kalpten çıkan ana damar olan aortun tansiyon yüksekliği ve damar sertliği sonucu yırtılması sonucu Aort yırtılmasının (disseksiyonu) ortaya çıktığını ve bunun önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Prof.Dr. Öztekin Oto, şöyle dedi:

"Damarın iç tabakasının yırtılması ile damar duvarının üç tabakası arasına basınçlı kan girer. Bu oluşan ikinci kan yolu damarın ana akım yolunu çökerterek beyin, kol ve bacak gibi hayati organların kan dolaşımını bozar. Bütün bunların en sık nedeni yüksek tansiyon ve damar sertliğidir. Atardamarın içindeki kanın duvarlarda oluşturduğu basınç olarak da tanımlayabileceğimiz kan basıncı çok yüksek seyrederse, üzerine bir ıkınma, öksürme veya zorlamayla bir an zirve yapıp damar duvarında yırtılmaya (disseksiyona) yol açabilir. O nedenle yüksek tansiyonlu hastaların tansiyonunu tam olarak 135/85 mmHg nın altında olacak şekilde ilaç kullanmaları gereklidir. Ayrıca tansiyon yüksekliği ile izlenen hastalara uygun aralarla ekokardiyografi yapılarak kalbin sol karıncığında ya de aorta da genişleme olup olmadığına bakılması uygun olur. Bu sayede aort yırtılma riski düşürülebilir ve hatta önlenebilir." 

Aort disseksiyonunda şiddetli ağrı, bilinç kaybı ve ani felç durumu oluşabileceğini belirten Prof.Dr. Öztekin Oto, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bu durumda hızla çekilebilen bir ekokardiyografi ve bilgisayarlı tomografi ile tanı konulup hemen deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından girişim uygulanırsa, hasta kurtulabilir. Tanı konmasıyla ameliyata alınan süre arasında gecikilen her saat başı ölüm riski yüzde 1 artar. O nedenle hastane kapısından giriş ile ameliyat masasına koyma arasındaki 'kapı masa süresi' çok kısa tutulmaya çalışılmalıdır. Eskiden ameliyatta kalbi durdurup, hastayı çok soğutarak işlem yaparken, şimdi daha az soğutarak, özel beyni koruma yöntemleri kullanarak, yırtılan aortu değiştirip beyne giden ve kollara giden damarları bu yeni damara bağlıyoruz. Böylece hayati organların dolaşımı korunarak hasta damar değiştirilebilir."

AORT NEDİR?

Aort, insan vücudundaki en büyük arterdir. Sol ventrikülden çıkar ve karnın aşağısına doğru uzanır ve sonra daha küçük damarlara dallanır. Aort oksijenlenmiş kanı tüm vücut parçalarına sistemik dolaşımla ulaştırır.

Aort'un yönü

Course of the aorta (anterior view), starting posterior to the main pulmonary artery, but then anterior to the right pulmonary arteries, the trachea and the esophagus, but then turning posteriorly to course dorsally to these structures.
Aort genellikle beş segment veya parçaya bölünür.

Asendan aort: Aort ark'ı ile kalp arasındaki bölümdür.
Aort arkı: Ters U gibi görünen zirve noktasıdır.
Desandan aort: İliiyak arterlere bölünen aort arkından bir bölümdür.
Torasik aort: Diyaframın üstündeki desandan aortun yarısıdır.
Abdominal aort: Diyaframın altındaki desandan aortun yarısıdır.

Embriyolojik Gelişimi

Memeli ve avian embriyolojik gelişimlerinde faringeal ark (aortik ark) arterlerinin normal arterlere benzer örnekleri vardır. Dördüncü aortik ark damarı aort arkı olarak bu vertebralarda hayatta kalır. Üçüncü aort ark damarı brakiosefalik arter veya internal karotid arterin kökü olarak devam eder. Altı ark ise pulmoner arterler katılır. Büyük arterin düz kası ve aortapulmoner septumdaki hücre topluluğu, kardiyak nöral krest sebebiyle aort ve pulmoner arterlere yarılırlar. Bu nöral krestin büyük artere düz kasın katılımı, birçok düz kasın mezodermin türetilmiş olarak nadirdir. Gerçekte düz kas abdominal aort ile mezodermden türetilir ve sadece semilunar valfler yukarıda ortaya çıkan, koroner arterlerin düz kasın mezodermal kökenine sahiptir. Aortikopulmoner septumun büyük damarlara bölünmesinin eksikliği persistan trunkus arteriozusa sebep olur.

Haber kaynağına gitmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğum Günü Hediyesi Sağlıklı Yaşam Oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pro..

Devamını Oku

Yapay Kalple Hayata Tutundular

İzmir’de Türkiye’nin en küçük yapay kalbi takılarak yaşama tutunması sağlanan, bir ay önce de bağış ..

Devamını Oku

Dünyaca Ünlü Kalp Uzmanı Geliyor

Sessiz başarılardan, İzmir adına iyi haberlerden biri de VI. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahid..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi