Hoş Geldiniz.

29 Oca

Ünlü Kalp Cerrahı Türkiye'de

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 1500 kardiyolog ile kalp ve damar cerrahının katılacağı kongreye, yurt dışından 100 ünlü doktorun katılacağını bildirdi.

Kongrede, Hollanda'daki bir hastanenin ameliyathanesinden, kongre salonuna canlı yayın yapılacağını da belirten Prof. Dr. Oto, canlı yayınla kalp ritm bozukluğunun (Kalp çarpıntısı yapan bozukluklar) üç delikten yapılan, göğüs açılmadan ameliyatla nasıl tedavi edileceğinin gösterileceğini belirtti. Kongreye katılanların canlı yayın sırasında Hollanda'daki ameliyatı gerçekleştiren uzmanlara soru sorabileceklerini ifade eden Oto, ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın aynı gece Antalya'ya gelerek, bir konferans vereceğini belirtti.

Almanya'daki bir ameliyathaneden yapılacak canlı yayında da, ameliyatsız, damar içinden katater ile girilerek damar tıkanıklıklarının açılmasının gösterileceğine de değinen Prof. Dr. Oto, kalpteki deliklerin kataterle ameliyatsız kapatılması ve koroner damarlardaki tıkanıklıkların ameliyatsız, en yeni stent metotlarıyla nasıl açılabildiğinin, anjiyo odasından canlı yayınla kongreyi izleyen uzmanlara gösterileceğine işaret etti.

Kalp kapağı değiştirme ameliyatının 5 santimetrelik küçük bir delikten nasıl yapıldığına ilişkin de ameliyathaneden canlı yayın yapılacağını vurgulayan Oto, şu bilgileri verdi:

“Kongremizin en dikkat çekici özelliği, yurt dışından konusunda ünlü yaklaşık 100 kardiyolog ve kalp damar cerrahının konuşmacı olarak aramızda bulunmasıdır. Ayrıca son derece ilginç katılımcıların bizzat uygulama yaparak öğrenecekleri tekno kurslarımız olacak. Koyun kalpleri, maketler ya da hasta kalp spesmenleri üzerinden yapılacak bu kurslarla katılımcılar, bizzat elleriyle yaparak öğrenecekler. Erişkinde görülen kalp hastalıklarıyla ilgili Avrupa Kardiyoloji Derneği'nce İsviçre'de yapılacak kurs da gayretlerimizle Türkiye'ye alındı. Bu kurs kongre kapsamında yapılacak.”

Prof. Dr. Oto'nun verdiği bilgiye göre, kongrede ele alınacak bazı konular şöyle:
Yapay kalp, çocuk kalp damar hastalıkları, kalp naklinde yeni yöntemler, kalp yetmezliğinde güncel tedavi seçenekleri, küçük delikten kalp kapağı değiştirme, koroner arter hastalığında by pass mı, stent mi tartışması, koroner by pass'da yenilikler, damar hastalıklarının tedavisinde yenilikler, damar tıkanıklıklarının ameliyatsız tedavisi.
Kongre 28 Eylüle dek sürecek.

Haber kaynağına gitmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Minik Melek Yeni Kalbiyle Koşuyor

İzmir’de Türkiye’nin en küçük yapay kalbi takılarak yaşama tutunması sağlanan, bir ay önce de bağış ..

Devamını Oku

Avrupa’nın Kalbi Türk Doktora Emanet

Avrupalı kalp cerrahlarının bu yılki başkanı Türk doktor Profesör Öztekin Oto oldu. Dünyanın en sayg..

Devamını Oku

İzmirli Hekimin Büyük Başarısı

Kalp damar hastalıklarının görülme oranı son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Bunun nedeni olara..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi