29 Oca

Ateroskleroz (Damar Sertliği)

Ateroskleroz (Damar Sertliği)

Atardamarların iç duvarında kolesterol ve plakların (yağ birikintisi) oluşması ile gelişen tıkanma ve sertleşme ateroskleroz olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında damar sertliği olarak bilinen bu problem zamanla anjina pektoris ve miyokart infarktüsüne neden olabilmektedir. Damar sertliğinin engellenmesi tedavi edilmesinden çok daha kolaydır. Risk altında bulunan hastaların bilinçlenmesini damar sertliğini önlemenin ilk koşuludur.

Damar Hastalığı Nasıl Gelişir?

Genetik ve edimsel faktörler sonucunda arterler içerisinde yağ dokusu birikmesi, arter iç duvarının deformasyona uğraması ve bunların sonucunda da tıkanıklık ve sertleşme problemleri açığa çıkması damar sertliği problemine yol açmaktadır.

Damar sertliği günümüzde birçok insanda görülen ve süreç içerisinde çok daha ciddi boyutlara ulaşan bir problemdir. Damar sertliğine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Genetik faktörler; ailesinde özellikle koroner arter hastalığı bulunanlarda damar sertliği görülme riski fazladır.
 • Yaş ve cinsiyet; genelde erkeklerde görülen damar sertliği 45 yaş üstü erkek ve 55 yaş üstü kadınlarda risk faktörü oluşturmaktadır.
 • Şeker hastalığı
 • Obezite
 • Sigara; arterlerde yağ birikmesine neden olmaktadır.
 • Hareketsizlik
 • Stres
 • Hipertansiyon

 Damar Hastalığı Belirtileri?

Damar sertliği uzun süreçte oluşan ciddi bir problemdir. Bu süreç içerisinde hastada herhangi bir belirti göstermemekle birlikte birtakım hastalıklar ile kendini belli etmektedir. Damar sertliği probleminin konumuna bağlı olarak açığa çıkan bu hastalıklar hastanın yaşamını tehlikeye atabilecek kadar ciddi hastalıklardır.

Rutin kontrollerde teşhis edilebilen damar sertliği için;

 • Anjiyografi
 • Doppler Ultrasonu
 • Efor testi ve Sintigrafi
 • Bilgisayarlı tomografi değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle risk altında bulunan kişilerin periyodik kontrollerini aksatmamaları damar sertliği nedeni ile açığa çıkabilecek hastalıkların önlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Aterosklerozun Neden Olduğu Başlıca Olaylar

Ateroskleroz problemi bulunduğu bölgede birtakım sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Neden olduğu en ciddi problem ise; kalp damarında görülmesi sonucunda göğüs ağrısı ve kalp krizidir. Aynı zamanda beyin damarlarında gelişen bir tıkanıklık ise; felç, inme, bilinç kaybı ya da konuşma bozukluklarına neden olabilmektedir. Bacak damarlarının tıkanması; bacaklarda ağrı, yanma gibi problemlere neden olmakla birlikte ilerleyen süreçte ayaklarda yara açılmalarına da neden olabilmektedir.

Damar hastalıkları oldukça önemsenmesi gereken sağlık problemleridir. Aynı zamanda yaşam tarzında uygulanacak değişiklikler ile damar sağlığını korumak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Konjenital Kalp Hastalıkları

Doğumsal nedenlerle gelişen alp anomalileridir. Anne karnında kalbin anormal gelişimi sonucunda açığ..

Devamını Oku

Yapay Kalpler

Kalp sağlığı insanın total sağlık durumunu belirleyici niteliktedir. Kalp ve damar hastalıkları kişi..

Devamını Oku

Kalp Kapak Cerrahisi

Kalp, vücuttaki bütün organların oksijen ile beslenmesini sağlayan organ olarak insanın genel sağlığ..

Devamını Oku