29 Oca

Yürüme Ağrısı Tedavisi

Yürüme Ağrısı (Kladikasyo) Tedavisi

Alt ekstremite bölgesinde bulunan damarların tıkanıklığı yoğun ağrı hissine neden olmaktadır. Özellikle yürüme sırasında gelişen ağrılar bir süre dinlenildiği taktirde geçmektedir. Kişide hareket kısıtlığına neden olan Kladikasyo; halk arasında yürüme ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bu problem genellikle; baldır, kalça, ayak ve uyluk bölgesinde hissedilmektedir. En büyük özelliği yürüme sırasında başlaması, dinlenince geçmesi olan yürüme ağrısı; özellikle merdiven ve yokuş inip çıkarken daha da şiddetlenmektedir.

Bacak bölgesinde bulunan damar tıkanıklıklarının bir sonucu olarak açığa çıkan yürüme ağrısı; tıkanıklığın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kasık bölgesinin yukarısında bulunan damarlarda tıkanıklık olması durumunda uyluk çevresinde ve baldırda hissedilirken, diz bölgesinde bulunan atardamarlarda bulunan tıkanıklarda ayak bölgesinde b ağrı hissedilmektedir. Bunların yanı sıra aorta ve iliak atardamarlarda tıkanıklık bulunuyorsa ağrı kalça bölgesinde hissedilmektedir.

Kladikasyoda Tedavi İçin Ne Yapılmalı?

Kladikasyo problemi dolaşım sistemi problemi olmakla birlikte hayati tehlike oluşturmamaktadır. Ancak kişinin yaşam kalitesini düşürmesi ve ilerlediği durumlarda ciddi problemlere yol açma riskine karşın mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir. Damar cerrahı tarafından ayrıntılı bir tetkik ve muayene süreci sonrasında tıkanıklığın konumu tespit edilmekte ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

Yürüme ağrısı tedavisinin ilk aşaması; damar tıkanıklığına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle;

  • Sigara kullanımının bırakılması
  • Şeker hastalığının kontrol altında tutulması
  • Kolesterol problemlerinin kontrol altında tutulması
  • Yüksek kan basıncı problemlerinin tedavi edilmesi
  • İdeal kilonun korunması gerekmektedir.

Aynı zamanda egzersiz programları ve yürüyüş programlarının aksatılmaması da hem yürüme ağrılarının giderilmesinde hem de damar tıkanıklığının tedavisinde etken rol oynamaktadır. Bununla birlikte yürüyüş programında her seferde biraz daha uzun yürümek gerekmektedir.

Kladikasyoda Ameliyat mı Yoksa Ameliyat Dışı Tedaviler mi Daha İyidir?

Yürüme ağrısı probleminde tedavi süreci damar tıkanıklığının ve ağrıların giderilmesi için egzersiz programları ve yaşam tarzındaki değişikler bazı hastalarda yeterli oranda etki etmemektedir. Bu nedenle özellikle yürüme mesafesi çok kısa olan hastalarda; günlük yaşamın sekteye uğramaması, hareket kısıtlılığının ortadan kaldırılması amacı ile cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Ameliyat ile tedavi edilen hastaların oranı günümüzde %2’dir.

Hastanın yaşı ve fiziksel sağlığının yanı sıra damar tıkanıklığının ciddiyeti tedavi planlamasında oldukça etkendir. Bazı hastalarda durum giderek ciddileşmekte ve gangren ve ayak yarası gibi problemlere yol açmaktadır. Bu hastaların mutlaka ameliyat ile tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Kladikasyoda İlaç Tedavisi Var mıdır?

Yürüme ağrısı; bacaklarda oluşan damar tıkanıklıkların bir sonucudur. Bu nedenle tedavisi de öncelikle damar tıkanıklıklarının tedavisi ile başlamaktadır. Yürüme ağrısının ilaçla tedavisi; kan basıncının düşürülmesi, yüksek kolesterolün ve şeker hastalığının kontrol altında tutulması amacı ile ve pıhtı oluşumunu önleme amacı ile uygulanmaktadır. Bu problemlerin tedavisi yürüme ağrılarının da iyileşmesini sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ateroskleroz (Damar Sertliği)

Atardamarların iç duvarında kolesterol ve plakların (yağ birikintisi) oluşması ile gelişen tıkanma v..

Devamını Oku

Damar Hastalıkları

Damarlar; organların ihtiyacı olan oksijenin taşınmasında ve kirlenen kanın kalbe tekrar gönderilmes..

Devamını Oku

Varis Ameliyatı

Varis toplumun büyük bölümünde görülen bir toplardamar hastalığıdır. Varis problemi yaşayan hastalar..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi