29 Oca

Damar Tıkanıklığı

Modern tıbbın gelişmesi ve ortalama insan ömrünün uzaması ile birlikte ileri yaşlardaki kişilerde birtakım hastalıkların görülme oranı da artmıştır. Bu hastalıkların başında ise kalp ve damar hastalıkları bulunmaktadır. Öyle ki 65 yaş üzerindeki kişilerin en sık hastaneye yatış ve ölüm nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır. Öte yandan kalp sağlığı insanın genel sağlık durumunu etkileyen ve damar sisteminin bozulması ya da kalp yetmezliği gibi problemlerle birtakım hayati sağlık sorunlarına neden olabilen bir sistemdir. Damar tıkanıklığı ise bu problemler arasında en sık görülen semptomlardan biridir. Modern toplumlarda her sene 17 milyon kişinin kalp krizi nedeni ile yaşamını yitirdiği bilinmekle beraber ülkemizde de nüfusun yaklaşık %20’si koroner kalp hastalıkları riski altındadır.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

İnsan vücudunda tüm organların oksijene ve dolayısı ile yeterli miktarda oksijen taşıyan kana ihtiyaçları bulunmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde açığa çıkabilen damar tıkanıklığı problemi ise organların yeterli oranda oksijen ile beslenmesine engel olmaktadır. Kalp ve organlar arasındaki bu dolaşımı sağlayan damar sisteminin herhangi bir bölgesinin bozulması ilgili organın işlevsiz hale gelmesine neden olmakla birlikte kalp damarlarının tıkanıklığı kalp krizi ve ani ölümlere neden olabilirken beyin damarlarının tıkanıklığı inme gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Damar tıkanıklığı; genetik, doğumsal ya da edinilmiş faktörler ile damarlar içerisinde yağ moleküllerinin plak oluşturarak damar duvarına yapışması ve kanın yeterli oranda ve hızda akımını engellemesi olarak tanımlanabilmektedir. Damar tıkanıklığının açığa çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması, erken teşhisi için özellikle ileri yaşlardaki ve risk altındaki kişilerin periyodik kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Damar Tıkanıklığı Kalbi Besleyen Damarlardaysa Belirtileri Nelerdir?

Kalbin fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli oranda oksijen ile beslenmesi gerekmektedir. Kalbi besleyen damarlardan dakikada yaklaşık 250 cc kan akışı sağlanmaktadır. Bu akım damar tıkanıklığı sebebi ile yeterli oranda gerçekleşmediği taktirde ise birtakım şikayetler açığa çıkmaktadır. Kalp damarlarının tıkanıklığının belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Nefes darlığı
 • Göğüste ağrı
 • Renkte beyazlaşma

Damar Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Damar tıkanıklığına birden fazla faktör neden olabilmektedir. Bu faktörlerden bazıları önlenebilir olmakla birlikte bazıları ise önlenemez nedenlerdir. Bu nedenle özellikle risk altında olan kişilerin yaşamlarını kalp ve damar sağlığını oluşturacak şekilde yeniden düzenlemeleri ve gerekli önlemleri almaları tavsiye edilmektedir. Damar tıkanıklığı problemine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Genetik faktörler (Ailesinde damar tıkanıklığı bulunan kişilerde bu problemin görülme riski daha fazladır.)
 • Doğumsal faktörler (Kalp ve damar sisteminde doğumsal anomali bulunan kişilerde damar tıkanıklığı görülme riski bulunmaktadır.)
 • Beslenme (Yağ oranı yüksek gıdalar ile oluşturulan beslenme şekli)
 • Hareketsiz yaşam
 • Stres
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Diyabet ve hipertansiyon
 • İdeal kilonun üzerinde olma
 • Kullanılan birtakım ilaçlar
 • İleri yaş

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığı tanısı konulan hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekmektedir. Sigara kullanımı bırakılmalı, egzersiz yapılmalı ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmaktadır. Damar tıkanıklığı tedavisinde uygulanan yöntemler; ilaçla tedavi, balon / stent uygulaması ya da bypass ameliyatıdır. Bu problem tedavi edilmediği sürece hastanın yaşamında ciddi problemlere neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Varis Nedir?

Varis çoğu kişinin kozmetik bir problem olarak gördüğü ve bununla birlikte tedavi olmayı ertelediği ..

Devamını Oku
kalp-yetmezligi

Kalp Yetmezliği

Kalp, yaşamamız için gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan kanı vücudumuza pompalayan yaşamsa..

Devamını Oku

Sağlıklı Beslenme

Beslenme kavramının hayatımızdaki yerini anlamak ve nasıl beslendiğimizin farkına varmak sağlıklı be..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi