29 Oca

Lazerle Varis Tedavisi

Varis problemi erkeklere oranla kadınlarda daha sık karşılaşılan bir toplardamar hastalığıdır. Toplardamar; kanın oksijenlenmesini ve dolaşım sistemine tekrar katılabilmesi için kalbe taşımakta fonksiyoneldir. Bacaklarda bulunan kanın kalbe itilmesi ise; toplardamarlarda bulunan kapakçıklar sayesinde gerçekleşmektedir. Ancak bazı kişilerde bu kapakçıkların çalışması sekteye uğrayabilmekte ve bozulmaktadır. Bu durumda ise kalbe taşınamayan kan damarlar içerisinde birikmekte ve varis problemi açığa çıkmaktadır.

Varis problemi yaşayan hastalar genellikle çabuk yorulmakta, ağrı ve kramp gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen problemler ile mücadele etmektedir. Aynı zamanda ilerleyen varislerde ciltte egzama oluşumu ve yara açılmaları gözlemlenmektedir.

Modern tıp; yapılan araştırmalar ve gelişen teknoloji sayesinde sürekli yenilenen tanı ve tedavi yöntemleri sunmaktadır. Özellikle damar cerrahisinde konforlu bir tedavi süreci sağlayan bu yeniliklerden biri de varisin lazerle tedavisidir.

Hastaların birçoğu ağrı ve gece krampları şikayetleri ile doktora başvurmaktadır. Fizik muayene ve yüksek teknolojik görüntüleme cihazları (Doppler ultrasonografi) ile varisin konumu ve türü tespit edilmekte ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

Tedavi planlamasında varisin konumu, türü ve hangi oranda ilerlediği bilgileri incelenerek başarı oranı en yüksek olabilecek tedavi yöntemi değerlendirilmektedir. Uzun yıllardır cerrahi yöntemler ile tedavi edilen varis hastalığı son yıllarda cerrahi tedaviye alternatif olabilecek cerrahi dışı yöntemlerle de tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlerden biri de lazerle varis tedavisidir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer teknolojisi yaşamın birçok alanında kullanılmakla birlikte tıp alanında, tedavi yöntemleri içerisinde son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.  Varisin lazerle tedavisi 1999 yılından beri uygulanan oldukça konforlu bir yöntemdir. Varis oluşumuna neden olan damara uygulanan lazer yöntemi; damarın iptal edilmesi disiplinine dayanmaktadır. Damar haritası çıkarılarak yetmezlikli damarı tespit edilen hasta gerekli ölçüde lokal anestezi uygulaması altında ultrasonografi eşliğinde damar içerisine girilerek uygulanmaktadır. Bu yöntemde herhangi bir kesi açılmamaktadır. Özel olarak geliştirilen iğneler ile damar içerisine lazer fiberi yerleştirilmektedir. Damarın iptal edilmesi işlemi sonrasında bazı durumlarda köpük tedavisi de uygulanabilmektedir.

Lazerle varis tedavisi her damar için yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Birden fazla damar aynı seansta tedavi edilebilmektedir. Lazer yöntemi güncel tedavi yöntemlerinden biri olmakla birlikte günümüzde hasta ve doktorların da tercih ettiği bir yöntemdir.

Lazerle Varis Tedavisinin Avantajları

Lazerle varis tedavisi hasta için oldukça konforlu bir yöntemdir. Tedavi sonrasında herhangi bir yürüme kısıtlılığına yol açmamakla birlikte hastalar yürüyerek evlerine gidebilmektedir. Seans sırasında sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç uygulaması gerçekleştirilmesi nedeniyle hastanın seans sonrasında dinlenmesi gerekebilmektedir.

Herhangi bir kesi ya da dikiş işlemi gerçekleştirilmemesi nedeni ile enfeksiyon riski minimal düzeydedir. Zaman içerisinde işlevini yitiren yetmezlikli damarın vücuttan atılması sonucunda semptomlar ortadan kalkacaktır. Tedavi sürecinde doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uymak ve gerekli egzersiz programlarını aksatmamak da tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayıcı faktörlerdendir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koroner Arter Hastalığı

Halk arasında atar damar olarak tanımlanan arterler; kalpte pompalanan kanın tüm vücuda ulaştırılmas..

Devamını Oku

Kalp Krizi

Kalp sağlığı insanın total sağlık durumunu büyük ölçüde etkilemektedir. Bununla birlikte kalp hastal..

Devamını Oku

Aort Anevrizması

Aort, vücuttaki en büyük damar olmakla birlikte görevi; tüm organlara temiz kanı taşımaktır. Bir dak..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi