29 Oca

Koroner Arter Hastalığı

Halk arasında atar damar olarak tanımlanan arterler; kalpte pompalanan kanın tüm vücuda ulaştırılmasını sağlayan bir sistemdir. Her organ arterler sayesinde taşınan kandan ihtiyaçları olan oksijeni alarak beslenmektedir. Kalbi besleyen damarlar ise koroner arter olarak adlandırılmaktadır. Aort damarının ilk dalları olan koroner arterler, sağ ve solda olmak üzere iki tanedir.

Koroner arterlerin birtakım sebepler ile daralması ya da tıkanması koroner arter hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Daralma ya da tıkanma sonucunda kan akımı azalmakta ya da tamamen kesilebilmektedir. Koroner arter hastalığının başlıca nedeni ise aterosklerozdur. Ateroskleroz halk arasında damar sertliği olarak bilinmektedir.

Koroner Arter Hastalığı Risk Faktörleri

Koroner arter hastalığının risk faktörleri iki başlık altında değerlendirilebilmektedir. Bu başlıklar; düzeltilebilen ve düzeltilemeyen faktörlerdir. Başlıca risk faktörleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sigara kullanımı; düzeltilebilir risk faktörlerinin başında yer alan sigara kullanımı total vücut sağlığını olumsuz etkilemesinin yanında koroner arter hastalığına neden olan önemli faktörlerdendir.
  • Hipertansiyon ve kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olması; gerek yaşam tarzında yapılacak değişiklikler gerekse de ilaçla tedavi ile kontrol altına alınabilen problemledir.
  • Hareketsiz yaşam; Fiziksel aktiviteler kandaki yap oranını dengelemekte ve damar sertliğinin önüne geçmektedir. Bu nedenle hareketsiz yaşam biçimini benimseyen kişiler koroner arter hastalığı için risk altındadır.
  • Obezite: Obezite hastanın vücudunda önemli derecede yağlanmaya sebep olan bir problemdir. Bu nedenle obezite problemi yaşayan kişilerde sıklıkla damar sertliği problemi görülmektedir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapma ile ideal kilonun korunması gerekmektedir.
  • Düzeltilemeyen risk faktörleri; Erkek cinsiyeti, ileri yaş, ailede koroner arter hastalığı öyküsünün bulunması.

Koroner Arter Hastalığında Tedavi Planlaması

Koroner arter hastalığı teşhisi sonrasında tedavi planlaması her hastada farklı şekilde planlanmaktadır. Hastalığın belirtilerinin yanı sıra; uygulana tetkikler sonucunda belirlenen hastalıklı damar sayısı, damardaki daralmanın derecesi ve kalp sağlığı gibi faktörlerinin yanı sıra hastanın yaşı ve total sağlık durumu gibi faktörler de değerlendirilerek uygun tedavi planlaması yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Venöz Yetmezlik (Toplardamarda Geriye Kaçırma)

Toplardamarlar oksijeni azalan kanın kalbe geri gönderilmesinde fonksiyonel olan damarlardır. Bu dam..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi