Hoş Geldiniz.

29 Oca

Onlar 'Kalpten Dost'

 Profesör Öztekin Oto, ameliyatlarını gerçekleştirdiği iki hastasından birine hastanede iş buldu. Diğerine de kapı kapı iş arıyor. İki hasta şimdi birlikte kalıyor

"DOKTORUMUZ DEĞİL BİZİM BABAMIZ"
Prof. Oto'nun hastaları, 2000 yılında erkek kalbi takılarak hayata yeniden başlayan Canan Serçe, Salih Derelioğlu ve Recep Topçu kendilerini 'kalp kardeş' ilan etti. Kalp kardeşler sıkıntılı anlarında
birbirine destek olurken, en mutlu anlarını da birlikte paylaşıyorlar. Kalp kardeşler hayatlarını borçlu oldukları Prof. Öztekin Oto için ise 'O bizim babamız' diyor.

ERKAN DOĞAN (İZMİR / MERKEZ)

Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Öztekin Oto, kalp nakliyle hayata döndürdüğü ancak her an yanında olmasını istediği Recep Topçu'ya (25) hastanede iş bulurken, ölmek üzereyken kurtardığı Salih Derelioğlu'na da (20) kapı kapı iş arıyor.
Prof. Öztekin Oto'nun gayretiyle yaşama bağlanan ve hastanede iş bulan Recep Topçu, insanlık örneği vermeye başladı. Boş zamanlarında nakil olan veya nakil bekleyen hastaları ziyarat eden Topçu, burada Salih Derelioğlu ile tanıştı.
Kaderleri aynı olan iki arkadaş, daha sonra bir ev tutarak birlikte oturmaya başladı. Topçu ve Derelioğlu bir aydır İnciraltı'ndaki iki oda bir salondan oluşan evlerinde yaşıyor. İki arkadaşın yedikleri, içtikleri ayrı gitmiyor.

İnsanlık örneği
Prof. Oto, geçen ağustos ayında pamuk işçisi olarak geldiği Bergama'da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Salih Derelioğlu'nu ölmek üzereyken, Muğla'da yaşamını yitiren turistin kalbini naklederek kurtardı. Prof. Oto, 8 ay sonra taburcu edilen, sosyal güvencesi olmayan, iş bulma umuduyla gittiği memleketi Çanakkale'den eli boş dönen Salih'e hemen iş aramaya koyuldu. Oto, katıldığı her toplantıda, "Bu arkadaşımızı kazanalım, iş bulalım" demeye başladı.

İŞTE YENİ HAYATIN FOTOĞRAFI...
Recep Topçu (25) İzmir'de vatani görevini yaparken kalibinden rahatsızlandı. Bir ay sonra organ takılan şanslı Recep'i doktoru işe yerleştirdi. Recep, kalp arkadaşı Salih ile eski günlerin anısına hayatın tadını çıkartıyor...

Mikropsuz ortam
Derelioğlu'nun hayatını sürdürebilmesi, ilaçlarını alabilmesi için işe girmesi gerektiğini belirten Prof. oto şunları anlatıyor:
"Hastaya yapılan başarılı bir kalp nakli yeterli olmaz. Ameliyat sonrası da önemli. Salih ile Recep'in memleketleri Çanakkale ve Rize'de iyi bir kalp nakli merkezi olmaması nedeniyle İzmir'de tedavilerine devam edilmesi gerekiyor. Salih Derelioğlu'nun çalışacağı işyerinin mikropsuz ve tozsuz olması lazım. Hastanın ameliyattan sonraki yaşamının da izlenmesi lazım. Kalp nakli geçiren hastaların ameliyatı geçirdikleri hastaneye yakın oturmaları uygun olur. Hastayı da dünyanın her yerinde kalp nakli yapan merkez izler."

Askerde hastalandı
Rize'den İzmir'e askerlik için gelen Recep Topçu, acemi birliğinde rahatsızlandı. DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Topçu, 23 Aralık 1999'da 25 yaşında hayatını kaybeden Saniye Bebe'nin kalbiyle hayata ikince kez 'merhaba' dedi.
Tedavisi gereği ayda bir muayene olması gereken Recep, hayatını İzmir'de sürdürmeye karar verdi. Çalışırken bir yandan da kendisiyle aynı kaderi paylaşan; yaşama ümidiyle organ bekleyen hastaları ziyaret ederek onlara moral veren Recep Topçu, geçen yıl tedavi altına alınan Salih Derelioğlu ile de bu sayede tanıştı.

12 ay bekledi
Hastanede 12 ay organ bekleyen Salih Derelidoğlu'nun durumu günden güne kötüye gidiyordu. Hastanede kalan zengin bir ailenin oğlu 25 yaşındaki İskender Taş'la bereber Salih Derelioğlu organ beklemeye başladı. Yoğun bakıma alınan ve 'yaşama ümidi kalmadı' denilen Salih Derelioğlu'na sonunda şans güldü. Muğla'da beyin kanaması geçiren W.Jacobus Coppoolse'in kalbi askeri helikopterle İzmir'e getirilerek Prof. Öztekin Oto tarafından ameliyatla Salih Derelioğlu'na takıldı. Ancak olumsuzluklar Derelioğlu'nun peşini bırakmadı. Nakilin ardından akciğer enfeksiyonu geçiren Salih Derelioğlu, 53 gün yoğun bakımda kaldı. Altı ay hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

'Adım Canan kalbim Mustafa'
Altı ay organ bekleyen Canan Serçe, Prof. Oto'nun 2000 yılında yaptığı ameliyat ile hayata tutundu. Mustafa Tatlı'nın kalbiyle yaşayan, Serçe Ailesi'nin tek kızı, ameliyatından sonra hayatını organ nakline adadı.
Gönüllü olarak organ bekleyen ve takılan hastaları ziyaret eden Canan Serçe, organ bağışı sayısının artırılması için gerçekleştirilen tanıtımlara katılıyor. O başkasının kalbini taşıdığını gururla söylüyor; "Adım Canan, kalbim Mustafa"

Haber kaynağına gitmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğum Günü Hediyesi Sağlıklı Yaşam Oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pro..

Devamını Oku

Kalp Yetmezliği Artıyor

DOKUZ Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. ..

Devamını Oku

Yapay Kalple Hayata Tutundular

İzmir’de Türkiye’nin en küçük yapay kalbi takılarak yaşama tutunması sağlanan, bir ay önce de bağış ..

Devamını Oku