Hoş Geldiniz.

29 Oca

Canlı Yayında Kalp Ameliyatı

TÜRKİYE Kalp ve Sağlık Vakfı tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen ‘Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi'de Yenilikler Kongresi’nde, Hollanda'da bir hastanede gerçekleştirilen kapalı kalp ameliyatı oturumu, doktorlara naklen izletildi. Doktorlar, ameliyatı yapan Türk doktorla ameliyat sırasında sohbet edip sorular yöneltti.

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi'de Yenilikler Kongresi Antalya'nın Beldibi Beldesi'nde bulunan Sungate Port Royal Hotel'de başladı. Aralarında Amerika, Hindistan, İran, Suriye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden 200 yabancı doktorun da bulunduğu kongreye 1600 doktor katıldı. Aynı anda 16 salonda devam eden ve 2 Aralık'a kadar sürecek olan kongrenin ilk gününde Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi. Hollanda'da bir hastanede gerçekleştirilen kapalı kalp ameliyatı, oturuma katılan doktorlara naklen izletildi. Doktorlar, ameliyatı yapan Türk doktorla ameliyat sırasında sohbet edip sorular yöneltti.

Panele başkanlık yapan ve aynı zamanda kongrenin de başkanı olan Prof. Dr. Öztekin Oto, canlı yayınla ilgili şunları söyledi:
“Kalp ritim bozukluğunda, kapalı cerrahi müdahalenin nasıl yapıldığı izlendi. Dört küçük delikten girerek yapılan uygulama, Hollanda’da bulunan San Antonio Hastanesi’nin ameliyathanesinden naklen kongre salonumuza aktarıldı. Uluslararası üne sahip doktorlar ve bizim Türk panelistler ile oturuma katılan doktorlar sorular yöneltti. Bu naklen yayının bir diğer önemli tarafı da ameliyatı gerçekleştiren meslektaşımızın bir Türk olmasıydı. Dr. Alaaddin Yılmaz, Hollanda’da son derece ünlü bir doktorumuz. Ameliyatın ardından yarın uçakla Antalya’ya gelecek ve bir de konferans verecek. Canlı yayınlar eğitim materyali olarak kullanıldığı zaman son derece yararlı oluyor. Bir ameliyathanede üç kişinin görebileceği bir tekniği tüm salona aktarabiliyorsunuz. Kalp çarpıntıları artık, kapalı ameliyat yöntemleri ile de tedavi edilebiliyor.”

Haber kaynağına gitmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türk Hekimin Uluslararası Başarısı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pro..

Devamını Oku

Aortu Ciddiye Alın! Aort Nedir?

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pro..

Devamını Oku

Yapay Kalple Hayata Tutundular

İzmir’de Türkiye’nin en küçük yapay kalbi takılarak yaşama tutunması sağlanan, bir ay önce de bağış ..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi