29 Oca

Yapay Kalpler

Kalp sağlığı insanın total sağlık durumunu belirleyici niteliktedir. Kalp ve damar hastalıkları kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, diğer organların sağlığını olumsuz etkilemekte ve kişinin hayatını riske atmaktadır. Bu nedenle rutin kalp kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Kalp yetmezliği problemi ileri derecede yaşandığında ve ilaçla tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen herhangi bir düzelme gözlemlenmediğinde kalp kasılmalarına yardım eden yapay kalp uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Sadece sol kalp yetmezliği problemi yaşandığında kalbin sol karıncığına uygulanan yapay kalpler; sol ventriküle asiste eden cihaz anlamına gelen Left Ventricular Assist Device (LVAD) olarak tanımlanmaktadır. 

Teknolojide yaşanan gelişmelerin tıpta, özellikle de kalp damar cerrahisi alanında kullanılmasının bir sonucu olarak LVAD’lar ile birlikte sürekli akım sağlayan cihazların da kullanılması ile önemli gelişmeler yaşanmıştır. Continious flow olarak tanımlanan devamlı akım sağlayan cihazlar sayesinde Intracorpereal LVAD’ların (vücut içerisine yerleştirilen cihazlar) boyutu küçülmektedir. Böylece ameliyat süreci kolay bir şekilde atlatılmakta hem de ameliyat sonrasında hastanın konforlu bir şekilde yaşamasına yardımcı olmaktadır. 

Pulsatil olarak tanımlanan, atan kalp gibi çalışan yapay kalpler ise uzun yıllardır nitelikli bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kalp yetmezliğinin ileri düzeyde görüldüğü ve sol kalp yetmezliği problemine sağ karıncığın yetmezliğinin de eklendiği durumlarda her iki bölgeye de destek olacak cihazlar kullanılmalıdır. BiVAD (Biventricular Assist Device) ya da iki karıncıklı yapay kalpler bu problemlerin tedavisinde uygulanmaktadır. 

Sağ karıncık ve sol karıncık yetmezliklerinin birlikte görüldüğü durumlarda her birine yapay kalp uygulamasının yapılmasının konfordan uzak ve riskli olması sebebi ile genellikle iki taraflı yapay kalpler kullanılmaktadır. Ve bu yapay kalpler vücut dışında bulunan cihazlar ile desteklenmektedir. Vücut dışında çalışan yapay kalpler (Extra Corporeal BiVAD); kanı kalbin sağ karıncığından alıp akciğer atardamarına, sol karıncığından da alıp aortaya pompalamaktadır. 

Total Artificial Heart ise yapay kalp alanında en ileri aşamada olan cihazlardır. Diğer yapay kalp uygulamalarında takılan cihaz ameliyat yerinde bırakılarak yapılmakta idi ancak total yapay kalp uygulamasında kalp tamamen yerinden çıkarılmakta ve yerine yapay kalp yerleştirilmektedir. Bu uygulama daha önce kalp kapağı ameliyatı olanlara ve kalbinin içinde pıhtı saptanan hastalara uygulanmaktadır. Aynı zamanda her iki karıncığında da yetmezlik teşhisi konulan hastalara da total yapay kalp uygulamasından başka bir çare bulunmamaktadır. 

LVAD ve BiVAD uygulamaları önceki yıllarda transplantasyon uygulamasına köprü niteliğinde gerçekleştirilmektedir. Ancak son yıllarda uygulanan yapay kalpleri hastalar uzun yıllar hatta ömürleri boyunca kullanabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis problemi hastalarda uzun süre herhangi bir ağrıya ya da benzer bir şikayete neden olmadan seyr..

Devamını Oku

Akciğer Ameliyatları

Akciğer organı; göğüs kafesinin içinde bulunan kaburgalar ve diyafragma ile çevrelenen bir çift orga..

Devamını Oku

Yürüme Ağrısı Tedavisi

Alt ekstremite bölgesinde bulunan damarların tıkanıklığı yoğun ağrı hissine neden olmaktadır. Özelli..

Devamını Oku