15 Oca

Eyvah Kalbim Ağrıyor!

Yaşamımızın pek çok döneminde deneyimlediğimiz göğüs ağrısını, bazen hafife alır ”basit bir üşütme” diye geçiştiririz, bazen de olduğundan fazla abartıp “kalp krizi geçiriyorum” diye hem kendimizi hem de etrafımızdakileri telaşlandırırız. Peki her göğüs ağrısı kalp ile bağlantılı mıdır?

İsterseniz önce göğüs ağrısına yol açan çeşitli tıbbi nedenleri kısaca özetleyelim;

 1. Göğüs boşluğumuzda yer alan organlar ve neden olduğu ağrılar;

 • Kalp
 • Akciğerlerimiz
 • Göğüs boşluğunda yer alan sinirler, lenf düğümleri ve büyük damarlarla ilgili ağrılar
 1. Doğrudan göğüs kafesimize ait kaslardan ve kemiklerden kaynaklanan ağrılar;

 2. Panik atak sendromları gibi psikiyatrik nedenler;

 3. Üst sindirim organları

 • Yemek borusu,
 • Mide,
 • Karaciğer,
 • Safra kesesi,
 • Pankreasa

ait hastalıklarda da göğüs kafesine yayılan ağrılar görülebilir.

Bu kadar çok etken göğüs ağrısı sebebi olabilirken yapılabilecek en doğru iş, en yakın sağlık merkezine ya da hekiminize başvurmak olacaktır. Böylece, uygun muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması ile etkin tedaviye başlanırken, hem aklınızdaki sorular cevaplamış, hem de erken tanı ile riskli durumların önüne geçilmiş olacaktır.

Hangi göğüs ağrısı kalp kökenlidir? Kalbe bağlı ağrıların hepsi kalp krizi değildir. Kriz olmaksızın, kalp kasının geçici olarak kansız kalması durumlarında(angina) veya kalp zarı iltihabında da ağrılar olabilir. "Özellikle yürüdüğüm zaman ortaya çıkan göğüs ağrım oluyor.... Durup dinlenmek zorunda kalıyorum...Böyle yapınca ağrım hafifleyerek geçiyor. Yerini tariflersem, tam göğüs kafesimin ortasında, sıkıntı veren, sol omuz ve sol koluma yayılan bir ağrı.” gibi yakınmalar "anjina pektoris" adını verdiğimiz ağrının tipik bir betimlemesidir. Bu özelliklere uyan bir ağrınız varsa, zaman geçirmeden(günün hangi saatinde olursa olsun) derhal bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gereklidir. Bununla birlikte kalp ağrıları her zaman kitapların yazdığı gibi olmayabilir. Bazen mide rahatsızlığı, omuz ağrısı, kol ağrısı, çene ve hatta diş ağrısı şeklinde de kendini gösterebilir. Özellikle yaşlı veya şeker hastalığı(diabetes mellitus) olanlarda bu tipte ağrılar gözlenebilmektedir. Bu tip ağrılar, özellikle yürürken, koşarken yani bir efor sarfı sırasında ortaya çıkması nedeniyle "efor anjinası" olarak adlandırılır. Bu bir koroner damar hastalığı işaretidir. Ancak önemle vurgulaması gereken bir başka nokta ise koroner arter hastalığına bağlı ağrıların yalnızca efor sırasında değil, istirahat halinde iken de ortaya çıkabileceğidir. Bu tip ağrılar "istirahat anjinası" olarak betimlenir.

Koroner damarlar, kalbimizi besleyen ve çalışmasını sağlayan damarlardır. Bu nedenle hastalıkları oldukça önemli olup, yaklaşmakta olan bir kalp krizinin de işareti olabilir. Koroner damarlarımızdan gelen "anjina" mesajı hızla algılanmalı, özellikle kalp damar hastalığı açısından risk faktörleri(yüksek tansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık gibi faktörler) mevcutsa mutlaka hekime başvurulmalıdır. Böylece kalbimizi tehdit eden diğer risk faktörleri de ortaya çıkartılarak gerekli önlemler alınabilir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aort Anevrizması

Aort, vücuttaki en büyük damar olmakla birlikte görevi; tüm organlara temiz kanı taşımaktır. Bir dak..

Devamını Oku

Hipertansiyon Hakkında Kısa Notlar

Normal kan basıncı üzerindeki değerlere hipertansiyon denir. Kan basıncında iki değer ölçülmektedir...

Devamını Oku

Obezite Tedavisi

Obezite ya da halk tarafından bilinen adıyla “şişmanlık”, birçok faktörün etkisi sonucunda vücutta n..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi