29 Oca

Kalp Yetmezliği

Kalp sağlığı insanın total sağlık durumunu önemli derecede etkilemektedir. Kalp ve damar sağlığının korunması aynı zamanda diğer organların sağlığını da etkilemektedir. Kalp yetmezliği; bir hastalık olarak değil sendrom olarak nitelendirilmektedir. Aynı zamanda kalbin vücudun metabolik açıdan ihtiyacı olan oksijeni yeterince sağlayamaması olarak tanımlanmaktadır.

Normal bir insanda kalp günde on bin litre kan pompalamaktadır. Bu sayede vücuttaki bütün organlara ihtiyacı olan oksijen ve besinler taşınmaktadır. Kalp yetmezliği ise bu fonksiyonun yetersiz şekilde sürdürülmesidir. Kronik kalp yetmezliği ise birtakım kalp hastalıkları sonucunda açığa çıkmaktadır.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Koroner kalp hastalıklarının bulunması
  • Sigara kullanımı
  • Şeker hastalığı
  • İdeal kilonun üzerinde olma
  • Ailede kalp hastalıklarının bulunması

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliğinin belirtileri hastada günlük yaşamı olumsuz etkilemekle birlikte başka birçok hastalığa da neden olmaktadır. Kalp yetmezliğinin en sık görülen belirtileri; nefes darlığı, çabuk yorulma, vücutta ödem oluşumu ve geceleri çok sık idrara çıkmadır. Aynı zamanda kalbin düzensiz çarpması, hareketin kısıtlanması, iştahsızlık, göğüs ağrısı, cildin solgun görünmesi ve el ile ayakların soğuk olmasıdır.

Kalp yetmezliğinin belirtilerinden herhangi biri ya da birkaçının görülmesi sonucunda mutlaka doktor muayenesine ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi halde kalp yetmezliğinin neden olduğu sağlık problemleri de açığa çıkacaktır.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği tanısı konulan hastada birtakım uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Öncelikle hastanın hareketsiz kalması önlenmektedir. Risk faktörlerini (sigara, obezite) ortadan kaldıracak şekilde yaşan tarzının oluşturulması gerekmektedir. Aynı zamanda kalp yetmezliği problemi olan hastalar için özel olarak planlanmış egzersiz programlarının uygulanması da tedavinin önemli bir parçasıdır.

Kalp yetmezliğine neden olan diğer hastalıkların tedavisi de tedavi sürecinde etken rol oynamaktadır. İlaçla tedavi ise kalp ritminin düzenlenmesini, tansiyon yüksekliğinin normal düzeye getirilmesini ve damarların açılarak vücuttaki ödemin atılmasını sağlamak amacı ile uygulanmaktadır.

Kalp Yetmezliği Olan Hastalar Nasıl Yaşamalıdır

Kalp yetmezliği teşhisi konulan hastaların dengeli beslenmesi ve egzersiz programlarını aksatmaması gerekmektedir. Bununla birlikte alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşılması, ideal kilonun korunması da yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlamaktadır. Ödem oluşturucu etkisinin bulunması sebebi ile tuz alımının azaltılması gerekmektedir.a

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atardamar Hastalıkları

Atardamarlar; kalpten çıkan damarlardır. Temiz kan taşıyan arterlerin toplardamarlara oranla kan bas..

Devamını Oku

Açık Kalp Ameliyatı

Kalp sağlığının insanın yaşaması için son derece önemli organ olduğu yadsınamaz Kalpte yaşanan herha..

Devamını Oku

Derin Ven Trombozu

Derin ven trombozu problemi; kan akımında yaşanan değişiklikler, damar duvarı yaralanmaları ve koagu..

Devamını Oku