29 Oca

Kalp Yetmezliği

Kalp sağlığı insanın total sağlık durumunu önemli derecede etkilemektedir. Kalp ve damar sağlığının korunması aynı zamanda diğer organların sağlığını da etkilemektedir. Kalp yetmezliği; bir hastalık olarak değil sendrom olarak nitelendirilmektedir. Aynı zamanda kalbin vücudun metabolik açıdan ihtiyacı olan oksijeni yeterince sağlayamaması olarak tanımlanmaktadır.

Normal bir insanda kalp günde on bin litre kan pompalamaktadır. Bu sayede vücuttaki bütün organlara ihtiyacı olan oksijen ve besinler taşınmaktadır. Kalp yetmezliği ise bu fonksiyonun yetersiz şekilde sürdürülmesidir. Kronik kalp yetmezliği ise birtakım kalp hastalıkları sonucunda açığa çıkmaktadır.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Koroner kalp hastalıklarının bulunması
  • Sigara kullanımı
  • Şeker hastalığı
  • İdeal kilonun üzerinde olma
  • Ailede kalp hastalıklarının bulunması

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliğinin belirtileri hastada günlük yaşamı olumsuz etkilemekle birlikte başka birçok hastalığa da neden olmaktadır. Kalp yetmezliğinin en sık görülen belirtileri; nefes darlığı, çabuk yorulma, vücutta ödem oluşumu ve geceleri çok sık idrara çıkmadır. Aynı zamanda kalbin düzensiz çarpması, hareketin kısıtlanması, iştahsızlık, göğüs ağrısı, cildin solgun görünmesi ve el ile ayakların soğuk olmasıdır.

Kalp yetmezliğinin belirtilerinden herhangi biri ya da birkaçının görülmesi sonucunda mutlaka doktor muayenesine ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi halde kalp yetmezliğinin neden olduğu sağlık problemleri de açığa çıkacaktır.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği tanısı konulan hastada birtakım uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Öncelikle hastanın hareketsiz kalması önlenmektedir. Risk faktörlerini (sigara, obezite) ortadan kaldıracak şekilde yaşan tarzının oluşturulması gerekmektedir. Aynı zamanda kalp yetmezliği problemi olan hastalar için özel olarak planlanmış egzersiz programlarının uygulanması da tedavinin önemli bir parçasıdır.

Kalp yetmezliğine neden olan diğer hastalıkların tedavisi de tedavi sürecinde etken rol oynamaktadır. İlaçla tedavi ise kalp ritminin düzenlenmesini, tansiyon yüksekliğinin normal düzeye getirilmesini ve damarların açılarak vücuttaki ödemin atılmasını sağlamak amacı ile uygulanmaktadır.

Kalp Yetmezliği Olan Hastalar Nasıl Yaşamalıdır

Kalp yetmezliği teşhisi konulan hastaların dengeli beslenmesi ve egzersiz programlarını aksatmaması gerekmektedir. Bununla birlikte alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşılması, ideal kilonun korunması da yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlamaktadır. Ödem oluşturucu etkisinin bulunması sebebi ile tuz alımının azaltılması gerekmektedir.a

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

LDL Kolesterolü

LDL kolesterolü halk arasında kötü kolesterol olarak tanımlanmaktadır. Düşük yoğunluklu lipoprotein ..

Devamını Oku

Gangren Nedir?

Gangren, kan dolaşımı azalması ya da birtakım enfeksiyonlara maruz kalınması sonucunda bir bölgede y..

Devamını Oku

Koroner Bypass Ameliyatı

Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atar damarlardır koroner arterle..

Devamını Oku
Karotis Hastalığı Karotis Endarterektomi Minimal İnvaziv ve Robotik Kalp Damar Cerrahisi