29 Oca

Nüks Varis

Varis problemi, toplardamarların çeşitli nedenlerle genişlemesi ve deri altında kıvrımlı bir şekilde görülmesi problemidir. Kişide kozmetik problemlere yol açmakla birlikte ağrı, yanma ve uyuşma gibi problemler de yaşanabilmektedir. Aynı zamanda varis problemi tedavi edilmediği sürece ayak ve bacak yarasına neden olmaktadır. Varis hastalığı gerekli önlemler alınmadıkça tedavi sonrasında dahi tekrarlayabilmektedir ve bu duruma nüks varis denilmektedir.

Nüks Varis Nedir

Varis tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlama oranı yaklaşık %30’dur. Cerrahi ya da cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilen varis probleminin tekrarlaması hastanın aynı şikayetleri tekrar yaşaması anlamına gelmemekle birlikte tedavi edilmemesi için de bir neden olmamalıdır.

Varis Tedavisinden Sonra Tekrar Varis Oluşur mu?

Varis tedavisinden sonra tekrar varis oluşabilmektedir. Bu durum nüks varis olarak adlandırılmakla birlikte nedenleri genellikle başlangıçta tedavi yönteminin yanlış seçilmesi ya da hatalı bir şekilde uygulanmasıdır. Varisin tekrar oluşmaması için mutlaka alanında uzman ve tecrübeli doktorlara başvurulmalıdır. Tekrar Varis Oluşumunun Nedenleri Nelerdir? Varislerin tekrar oluşum nedeni birden fazladır. Bu nedenlerden en önemlisi varislere yanlış tedavi yöntemleri uygulanması olarak kabul edilmektedir. Varis tedavisi; varisli damarın tedavi edilmesinin yanı sıra varise neden olan faktörlerin de tespit edilip tedavi edilmesi disiplinine dayanmaktadır. Ancak yetersiz tedavi ya da varisli damarın doğru tespit edilememesi gibi nedenler ile hasta nüks varis problemi yaşamaktadır. Derin toplardamarlarda yetmezlik varsa, yüzeyel toplar damarın hastalığı olan varislere cerrahi girişim yanlış olabilir. Varis oluşumunun bir diğer nedeni ise tedavi sonrasında bir başka sağlıklı damarda varis oluşmasıdır. Bu durum nüks varislerin yaklaşık dörtte birinde görülen nedendir. Tekrar varis oluşum nedenlerinden bir diğeri ise genellikle kasıkta yapılan cerrahi müdahale sonucunda o alanda yeni damarların oluşması ve varis problemine neden olmasıdır.

Tekrar Varis Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılır?

Nüks varis oluşumunun engellenmesi, varis tedavisini uygulayacak olan doktorun, bilgisi, tecrübesi ve teknolojik olanaklardan faydalanma oranı ile ilişkilidir. Dikkatle yapılan bir venöz doppler incelemesi ile varisli damarın ya da damarların doğru bir şekilde tespit edilebilmesi, damarın türüne ve varisin konum ve derecesine göre en uygun tedavi yönteminin uygulanması ile nüks varis oluşumunun önüne geçmede etkendir. Bununla birlikte tedavi sonrasında periyodik olarak Doppler ultrasonografi ile yapılacak kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir. Kılcal damar varislerinin tedavisinde uygulanan skleroterapi yöntemi sonrasında ise yeni varis oluşumları gözlemlenebilmektedir. Bu durumun engellenmesi ise; hastanın doktor tarafından önerilen varis çorabını olabildiğince uzun süre kullanması, egzersizler yapmalı ve doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uymalıdır.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karotis (Şahdamar) Hastalığı

Halk arasında şahdamarı olarak bilinen karotis arterler boynun her iki bölgesinde bulunmaktadır. Ana..

Devamını Oku

İnme Nedir?

Genel tabiri ile beyin damarlarının birtakım nedenler ile tıkanması ya da hasar görmesi sonucunda or..

Devamını Oku

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis problemi hastalarda uzun süre herhangi bir ağrıya ya da benzer bir şikayete neden olmadan seyr..

Devamını Oku